IT to branża, do której chce się dostać spora część osób szukających pracy. Na jej korzyść przemawiają przede wszystkim wysokie zarobki, ale też możliwość kontaktu z innowacyjnymi technologiami czy nieustanny rozwój. Jednym z najtrudniejszych momentów jest znalezienie pierwszej pracy. Jak się do tego zabrać i gdzie szukać?
Popularne zawody w IT
W IT istnieje wiele ścieżek rozwoju, a to wszystko dlatego, że branża jest niezwykle obszerna. Można zajmować się m.in. cyberbezpieczeństwem, programowaniem, stronami internetowymi czy testowaniem. Na największą renomę i zarobki mogą liczyć programiści, a w szczególności ci na stanowiskach seniorskich. Zajmują się oni tworzeniem oprogramowań przy wykorzystaniu języków programowania typu Python czy Java.
Sporą popularnością cieszą się także takie zawody jak Webmaster czy Web Developer. Osoby na tych stanowiskach projektują strony internetowe, odpowiadają za pojawiające się na nich treści i sposób działania. W ostatnich latach duża część kandydatów interesuje się posadami testera oprogramowania. Praca polega na kontrolowaniu nowych systemów od developerów i szukaniu w nich błędów. Testy przeprowadza się ręcznie lub automatycznie, a następnie wyniki prezentuje się twórcy oprogramowania, którego zadaniem jest ich poprawa.
Gdzie szukać pracy w IT?
Gdzie można trafić na najlepsze oferty pracy IT? Wrocław to jedno z tych miast, w których nowych ogłoszeń cały czas przybywa, a zarobki są bardzo satysfakcjonujące. Warto korzystać z takich portali jak No Fluff Jobs. Znajduje się tam szczegółowa wyszukiwarka, dzięki której można dokładnie dopasować ogłoszenia do swoich oczekiwań i możliwości. Da się segregować oferty ze względu m.in. na technologie wykorzystywane w pracy, doświadczenie czy typ umowy. Ponadto przy każdej pozycji znajdują się widełki finansowe, w których mieści się wypłata na danym stanowisku.
Dobry kandydat do pracy w IT
Przymioty dobrego kandydata do pracy w IT mogą różnić się w zależności od konkretnego stanowiska. Istnieje jednak taki zbiór cech, które sprawdzą się niezależnie od posady, na jaką się aplikuje. Każda osoba próbująca swoich sił w branży komputerowej musi mieć zdolność logicznego myślenia, potrafić pracować w zespole i odnajdywać się w działaniach pod presją czasu. Liczy się asertywność, sprawność w komunikacji czy kreatywność. Dopiero gdy kandydat spełnia te cechy i interesuje się branżą IT, powinien rozpocząć naukę umiejętności praktycznych.
Na każdym stanowisku w tym sektorze przyda się dobra znajomość języka angielskiego. Poza tym trzeba znać języki programowania. Programiści powinni być specjalistami w tym zakresie, ale podstawy nie ominą także osób na innych stanowiskach. Przed szukaniem pracy warto zapoznać się z Pythonem czy Javą. Webmasterzy muszą znać takie narzędzia jak np. WordPress, a testerzy powinni opanować Selenium czy Jirę.
Pracownik IT nie musi mieć tytułu magistra inżyniera studiów informatycznych, ale kursy i szkolenia są na wagę złota. W procesie rekrutacji bardzo duże znaczenie ma doświadczenie i umiejętność wykorzystywania wiedzy w praktyce. Takie kompetencje można zdobyć np. na boot campach z programowania. Kiedy kandydat poczuje, że ma już wystarczającą wiedzę teoretyczną i potrafi realizować samodzielne projekty, powinien zacząć rozsyłać swoje CV do firm.
W CV muszą znaleźć się informacje o doświadczeniu, opanowanych narzędziach, zdobytych certyfikatach, a także umiejętnościach miękkich kandydata. Szablon dokumentu powinien być przejrzysty i dobrze, jeśli znalazłoby się w nim miejsce na kilka słów o kandydacie i jego zainteresowaniach.
Ile zarabia się w IT?
Zarobki w IT to jeden z najbardziej motywujących aspektów branży. Wysokość pensji zależy m.in. od stanowiska i jego poziomu. Dla przykładu – programiści na posadach juniorskich mogą zarabiać około 10 tysięcy złotych, a na seniorskich nawet czterokrotnie więcej. Na testerów Juniorów czekają wypłaty w granicach 4-7 tysięcy, a na Seniorów od kilkunastu do około 20 tysięcy złotych.