Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane

Planując remont lub budowę niezbędne są podstawowe narzędzia, które ułatwiają oraz przyspieszają różnorakie prace. Na rynku znajdziemy ich mnóstwo, więc nie jest wcale łatwo dokonać właściwego wyboru. Różnią się ceną, wyglądem i funkcjonalnością oraz marką. Na co więc zwrócić uwagę przy ich zakupie i które z nich będą nam zawsze potrzebne? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje narzędzi?

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane można podzielić na ręczne oraz te, które wymagają zasilania do działania. Nazywane są elektronarzędziami. W obu tych grupach znajdziemy wiele uniwersalnych produktów, które przydadzą się zarówno przy krótkotrwałych, niewymagających pracach, jak i w przypadku dużego remontu. Wśród narzędzi ręcznych warto posiadać między innymi różne rodzaje łopat, młotki, poziomice, kielnie, taczki, wkręty i kołki, a także małe i duże pojemniki plastikowe i wiadra.

Wśród najbardziej przydatnych i użytecznych elektronarzędzi trzeba wymienić wiertarkę oraz wkrętarkę. Wiele osób korzysta często także z pilarki elektrycznej. Świetnie nadaje się do przycinania krzewów oraz cięcia desek. Kupując jakiekolwiek elektronarzędzia, warto wybierać te, które są zarówno lekkie, jak i działają na wymienne akumulatory. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku prac gdzie nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego, np. w ogrodzie.

Jakie narzędzia dla majsterkowicza?

Jeśli mamy dość miejsca w garażu to nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić tam kącik w którym znajdą się wszystkie potrzebne nam narzędzia. Dla majsterkowicza podstawowym wyposażeniem będzie młotek i obcęgi. Przydadzą się także różnych rozmiarów śrubokręty oraz wkrętaki. Klucze nastawne oraz kombinerki to kolejne elementy, których nie może tam zabraknąć. Warto także upewnić się, że mamy pod ręką miarki dzięki którym z łatwością zmierzymy wymiary mebli i innych rzeczy przeznaczonych do remontu lub kompleksowej naprawy.

Warto także zadbać o właściwe przechowywanie wszystkich narzędzi. Do tego celu sprawdzi się zwykła, pojemna i odporna na uszkodzenia skrzynka. Najlepiej taka w której możemy z łatwością posegregować poszczególne sprzęty. Można także podzielić narzędzia na kilka pojemników. Następnie wystarczy umieścić je na specjalnie zaprojektowanym do tego celu regale lub przygotować podwieszaną szafkę. Mniejsze elementy, takie jak na przykład śrubki i nakrętki można przechowywać w kolorowych, zamkniętych pojemnikach. Co w znacznym stopniu poprawia segregację, a następnie ułatwia odnalezienie właściwych elementów.