Jaki magazyn energii wybrać? Na co zwracać uwagę?

Magazyny energii, które optymalizują zużycie pozyskanej przez fotowoltaikę energii, zyskują na popularności. Mimo wzrostu zainteresowania, jesteśmy daleko w tyle jeśli chodzi o ich zastosowanie. Jednak wszystko może zmienić rozszerzenie programu dofinansowań “Mój Prąd”, dzięki któremu możemy otrzymać dopłatę do zakupu magazynów energii. Jednak, zanim kupimy to niezwykle skuteczne urządzenie, warto byłoby dowiedzieć się jak działa, jakie korzyści ze sobą niesie i jak wybrać odpowiedni magazyn energii dla naszego domu.

Jak działa magazyn energii?

Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta – gromadzą się w nim nadwyżki energii, których nie wykorzystać do funkcjonowania Twojego gospodarstwa domowego. Dzięki użyciu tego urządzenia nie będziesz musiał martwić się o zwracanie nadwyżki prądu do sieci elektrycznej. Dopiero w momencie, gdy magazyn się zapełni, energia będzie oddawana do sieci przesyłowej. Gdy fotowoltaika nie produkuje energii w nocy, lub w innych momencie dnia, magazyn będzie zasilał dom energią, którą zgromadził wcześniej. Dopiero gdy urządzenie zużyje wszystko swoje zapasy, instalacja fotowoltaiczna przestawi się i zacznie pobierać prąd z sieci.

Warto zaznaczyć, że magazyn energii może być również awaryjnym źródłem prądu, np. w przypadku awarii sieci elektrycznej.

W Polsce, magazyny energii nadal wykorzystywane są dość rzadko. Dzieje się tak, ponieważ zwrot inwestycji nie jest tak szybki, jak w przypadku paneli fotowoltaicznych. Osoby, które zamontowały fotowoltaikę przed 1 kwietnia 2022 r., mogą pobrać 0,8 kWh energii na każdy 1 kWh energii oddanej do sieci. Dlatego w takim wypadku inwestycja w magazyn energii wydaje się być zbędną inwestycją.

Sprawa ma się nieco inaczej dla osób, które zamontowały system fotowoltaiczny po 1 kwietnia 2022 r. Każdy konsument będzie musiał odkupić nadwyżki energii, dlatego posiadanie magazynu energii może być zbawienne i pomoże uniknąć płacenia wyższych rachunków za prąd. Za granicą można spotkać się już z dotacjami do takich magazynów energii. Niestety, ale w Polsce (przynajmniej na ten moment) nie istnieje żadne dofinansowanie do magazynów energii. Wszystko jednak może się zmienić, gdy program “Mój Prąd” zostanie rozszerzony i wtedy takowa dotacja będzie możliwa.

Fotowoltaika dla rolnictwa to świetny sposób na obniżenie rachunków za prąd i inwestycja w przyszłość. Pozwól, aby Twoje gospodarstwo rolne rozrastało się w niezwykłym tempie!

Rodzaje magazynów energii

Istnieje bardzo dużo rozwiązań i sposobów na przechowywanie energii, jednak największe znaczenie na rynku mają:

  • Akumulatory litowo jonowe
    • typu LFP
    • typu NMC
    • typu LTO
    • typu NCA
  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe do głębokiego rozładowania
    • typu MF
    • żelowe
    • typu AGM
  • Magazyny przepływowe
  • Wodorowe magazyny energii

Zdecydowaną popularnością cieszą się akumulatory litowo-jonowe. Mają bardzo wysoką sprawność i można je rozładować niemal do zera. Jest to jedno z najlepszych uzupełnień instalacji fotowoltaicznej. Najlepszym wyborem na magazyn energii stacjonarny wydaje się być LFP, który oferuje największe bezpieczeństwo.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe to dosyć stara i sprawdzona technologia, którą cechuje wysoka odporność na zimno. Są one o wiele tańsze od magazynów litowo-jonowych, jednak nie są najlepszym wyborem w instalacjach domowych. Do ich prawidłowego funkcjonowania wymagana jest osoba wentylacja pomieszczenia. Kolejnym minusem jest ich niska sprawność, czyli tracą dużo energii. Poza tym, nie możemy go rozładować do końca, a maksymalnie do 50% pojemności akumulatora. W rzeczywistości akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności o 9 kWh mieści tyle samo energii użytkowej co akumulator litowo-jonowy o pojemności 5 kWh.

Jeśli interesuje nas tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż akumulatory litowo-jonowe, to powinniśmy zainteresować się przepływowymi magazynami energii. Najczęściej montowane są w instalacjach przemysłowych, ze względu na swoją niską moc i spore wymiary.

Wodorowe magazyny energii można bez przesady wyższą klasą. Ich wysoka żywotność i przyjazność dla środowiska jest ich największą zaletą. Problemem jednak jest iść niska sprawność i bardzo wysoka cena. Jednak, jeśli technologia się upowszechni, to i ceny spadną.

Na https://esoleo.pl znajdziesz profesjonalną i doświadczoną ekipę, która przeprowadzi pełną instalację systemu fotowoltaicznego.

Jak dobrać magazyn energii? Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego magazynu energii będzie zależał od miejsca, w którym go będziemy używali. Dlatego też wybór należy podzielić na 3 kategorie:

Magazyn energii dla domu

Jeśli chcemy wybrać magazyn dla domu jednorodzinnego, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na: bezpieczeństwo, sprawność, gwarancje ilości cykli ładowań/rozładowań, oraz czy posiada zasilanie awaryjne. Magazyny energii typu LFP będzie najlepszym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych.

Magazyn energii dla firm

Magazyny energii w firmie ułatwiają kontrolę pobieranej mocy z sieci, co zapewnia ciągłość produkcji na wypadek awarii sieci energetycznej. Jeśli interesuje nas takie rozwiązanie dla firm to powinniśmy zainteresować się magazynem przepływowym. Cechuje go niska cena i powolna degeneracja. Jednak istnieje również alternatywa w postaci magazynu hybrydowego. Łączy w sobie magazyn przepływowy z magazynem litowo-jonowym.

Magazyn energii dla rolnictwa

Jeśli posiadasz gospodarstwo rolne to najważniejszym zadaniem dla Ciebie będzie zwiększenie autokonsumpcji i zapewnienie ciągłości dostaw. Do tego sprawdzi się każdy magazyn energii posiadający funkcję zasilania awaryjnego.