Zgodnie z tradycją Zielona Góra rozbłyśnie świątecznym blaskiem. Dekoracje oficjalnie zostaną odpalone w niedzielę 4 grudnia o 16.00. Wszystko za sprawą wyjątkowej świty – Świętego Mikołaja, prezydenta i mieszkańców.
Wydarzenie zdążyło się już na dobre rozgościć w zielonogórskim kalendarzu i co roku ściąga rzesze miłośników świątecznej atmosfery z całego miasta. Liczymy, że nie inaczej będzie w tym roku! Tradycyjnie czeka nas zbiorowe odpalanie iluminacji w wykonaniu Świętego Mikołaja, prezydenta, leśników i mieszkańców. Szczególnie tych najmłodszych. Najpierw rozbłysną świąteczne ozdoby na Placu Bohaterów, następnie rozpocznie się spacer w kierunku ratusza, gdzie rozświetli się żywa choinka.
W tym roku będzie pochodziła z terenu Nadleśnictwa Sulechów, jednej z 20 jednostek organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
- Drzewem bożonarodzeniowym, które ozdobi serce zielonogórskiej starówki, będzie kilkunastometrowy świerk, który rośnie na terenie dawnej plantacji choinkowej, w pobliżu linii energetycznej w leśnictwie Stary Dwór – zapowiada Ewelina Fabiańczyk, rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze.
Tradycyjnie, specjalistyczny transport kilkunastometrowej choinki do Zielonej Góry zapewni Ośrodek Transportu Leśnego w Świebodzinie. Świerk przyjedzie do Zielonej Góry w godzinach przedpołudniowych już w czwartek 1 grudnia. Taki zielony prezent miasto dostaje już po raz szósty. To przy nim będzie meta uroczystego rozświetlania miasta, 4 grudnia. Dzieci wspólnie ustroją drzewko. Na dzielnych pomocników będzie czekał słodki poczęstunek. Na tych starszych – koncert zimowych piosenek i pastorałek.
Już po świętach choinka zostanie wykorzystana w ramach proekologicznej akcji „EKO CHOINKA” - wspólnej inicjatywy Urzędu Miasta i RDLP. Większość zielonogórzan już wie, że plastikowa choinka jest mniej ekologiczna niż ta naturalna, z lasu czy komercyjnej plantacji.
Do tej pory leśnicy, w ramach inicjatywy „Dobre z Natury”, z części drzewa przygotowywali deski. Przekazane lubuskim artystkom zamieniły się w obrazy. Autorki przeznaczyły swoje prace na aukcje charytatywne. Ekologiczną pamiątkę po miejskiej choince ma także zielonogórski szpital. W świetlicy pacjentów Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze od roku 2019 stoją dziecięce meble wykonane z drewna. Poprzednimi laty z miejskiej choinki powstały również budki lęgowe dla ptaków.
- Nasze miasto jest zielone nie tylko z nazwy – podkreśla Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. – Przykładamy wszelkich starań, by propagować wśród mieszkańców działania proekologiczne. Wykorzystaniem drzewka zajmiemy się już po świętach. Na razie serdecznie zapraszam mieszkańców do udziału w uroczystym rozświetlaniu miasta. Poczujmy razem magiczną atmosferę świąt! Do zobaczenia 4 grudnia.