Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przez cały rok kontrolują autokary wiozące dzieci i młodzież na szkolne wycieczki czy „zielone szkoły”. Dzisiaj kolejny autobus został sprawdzony przez policjantów przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7. Kontrola przebiegła bez zastrzeżeń i dzieci spokojnie odjechały na wycieczkę.

Sezon na kontrole autobusów dla zielonogórskich policjantów trwa cały rok. Uczniowie wyjeżdżają na szkolne wycieczki, czy na tzw. „zielone szkoły”. Zgłoszenia kontroli policjanci otrzymują od rodziców lub organizatorów wyjazdów. Kontrolę można zgłosić telefonicznie – najpóźniej jeden dzień przed planowanym wyjazdem.

Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy. Po zakończeniu każdej kontroli funkcjonariusze sporządzają specjalny protokół. W przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego autobus nie jest dopuszczany do ruchu. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, bo od wielu lat przewoźnicy wiedzą, że mogą spodziewać się kontroli i zawsze starają się wysyłać sprawne pojazdy, które bezpiecznie dowiozą pasażerów na miejsce przeznaczenia.

Kontrole stanu technicznego autokarów przed wyjazdem stały się w ostatnich latach coraz powszechniejsze. Opiekunowie i rodzice korzystają z możliwości jakie dają im policjanci i zgłaszają chęć sprawdzenia zarówno pojazdu jak i kierującego, który będzie prowadził autokar z dziećmi czy młodzieżą. Takie kontrole organizowane przez policjantów są przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów, wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów. Jak wynika z podsumowań takich działań, coraz mniej autobusów jest niesprawnych technicznie. Kontrolujący stwierdzają tylko drobne usterki jak np. niesprawne oświetlenie zewnętrzne. Od dłuższego czasu policjanci nie stwierdzili też przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu przez kierującego autobusem wiozącym dzieci.

 

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

- gaśnica

- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18. (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci),  w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”.

- apteczka

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

- sprawność hamulców

- stan opon

- ważność badań technicznych

- światła

- ewentualne wycieki oleju

 

Opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą na wycieczkę, mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 47 795 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze lub poza tymi godzinami pod numerami  47 7952411 lub 47 7952412 na stanowisku Dyżurnego KMP.

Umawiając godzinę kontroli warto zaplanować ją co najmniej pół godziny przed planowanym wyjazdem. Oszczędzi to czas oczekiwania na zakończenie kontroli razem z całą grupą zniecierpliwionych wycieczkowiczów.