Ile kosztuje wiercenie studni głębinowej?

Na wiercenie studni głębinowej zazwyczaj decydują się osoby, które nie mogą podłączyć się do sieci wodociągowej, ale nie tylko. Usługa cieszy się zainteresowaniem również ze względu na oszczędność finansową w dłuższej perspektywie czasu oraz niezależność od awarii i przerw w dostawie wody. Jaki jest koszt wiercenia studni głębinowej i kiedy warto się na nią zdecydować?

Kiedy warto zdecydować się na wiercenie studni głębinowej?

Studnia głębinowa to pionowe, sztuczne ujęcie wody znajdującej się pod ziemią. Na jej wiercenie najczęściej decydują się osoby, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej, na przykład ze względu na bardzo odległe położenie domu. Nie jest to jednak jedyna grupa zainteresowana tym rozwiązaniem.

Studnia głębinowa może być korzystną opcją również w przypadku osób posiadających duże działki z ogrodem. Oprócz tego przyda się w sytuacji, gdy pobliska sieć wodociągowa często ulega awariom i ogłasza przerwy w dostawie wody lub jeśli woda pochodząca z sieci wodociągowej jest mocno zanieczyszczona.

Wywiercenie studni może generować spore oszczędności finansowe, ponieważ w wielu przypadkach bywa tańsze od przyłączenia do sieci wodociągowej. Plusem jest także fakt, że pozyskiwanie wody z własnej studni nie wymaga uiszczania comiesięcznych opłat. Oczywiście w ramach jej funkcjonowania należy pokrywać koszty działania odpowiednich pomp, jednak najczęściej są one niższe od przeciętnych rachunków za wodę.

Co więcej, woda wydobywana w ten sposób nie jest chlorowana, a co za tym idzie – ma lepszą jakość i może służyć zarówno do podlewania roślin, jak i picia (po wykonaniu odpowiednich badań, które to potwierdzą).

Studnia głębinowa – jaki jest koszt wiercenia?

Koszt wiercenia studni głębinowej różni się w zależności od wielu czynników. Na jego wysokość ma wpływ między innymi miasto, w którym mieści się dana firma oraz odległość z siedziby przedsiębiorstwa do działki inwestora, a co za tym idzie – koszty dojazdu.

Cena zależy również od średnicy otworu. Na koszt usługi wpływ mogą mieć także wszelkie wykonane przez firmę prace przygotowawcze, między innymi określenie najlepszej lokalizacji studni. Koszt wiercenia powinien obejmować także wykonanie odwiertu studziennego z uzbrojeniem oraz pompowanie oczyszczające i pomiarowe.

Ponadto cena usługi wiercenia studni zazwyczaj uwzględnia wykorzystywane w tym celu materiały, czyli między innymi rury, filtry, środki do dezynfekcji czy obsypkę żwirową. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://aquabella.pl/wiercenie-studni-glebinowych/