Polska porcelana ma bogatą historię i tradycję. Nasze wyroby ceramiczne zyskały sławę nie tylko w kraju, ale i w Europie, a nawet na całym świecie. Co wyróżnia polską porcelanę i skąd pochodzą najlepsze naczynia tego typu?
Tradycja polskiej ceramiki i porcelany
Polska porcelana od zawsze cieszyła się wśród Polaków dużą popularnością oraz zainteresowaniem. Polska była jednym z pierwszych europejskich krajów, w których rozpoczęto produkcję tego uznanego materiału.
Historia porcelany w naszym kraju sięga XVIII wieku. Pierwsza fabryka powstała w Korcu w 1783 roku. Niemalże równocześnie otwarto również wytwórnię w Ćmielowie. Ta druga istnieje i funkcjonuje do dziś.
Polscy producenci porcelany od początku nie narzekali na brak zamówień. Szlacheckie rody chętnie zaopatrywały się w rozbudowane porcelanowe zastawy, które utożsamiane były z luksusem i symbolem wysokiej pozycji społecznej.
Zamówienia w polskich fabrykach składały także zagraniczne dwory królewskie z całej Europy. Wszystko dlatego, że polskie wyroby powstawały z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. Tradycja ta zachowała się w naszych rodzimych fabrykach porcelany aż do dziś.
Jakie są najbardziej znane fabryki porcelany w Polsce?
Wśród polskich producentów porcelany można wyróżnić kilka najbardziej znanych fabryk. Należą do nich zakłady marek Ćmielów, Chodzież, Bogucice czy Lubiana. Dużym uznaniem cieszą się również bogato zdobione wyroby marki Karolina.
Ciekawe produkty oferuje również wałbrzyska Fabryka Porcelany Krzysztof. Można znaleźć tam tradycyjne wzornictwo, które pięknie nawiązuje do śląskiej kultury. Oryginalne dekoracje, które zdecydowanie zwracają uwagę, oferuje również Fabryka Fajansu Włocławek. To właśnie z tego zakładu wychodzą słynne „włocławki”, czyli naczynia ze zdobieniami o charakterze folklorystycznym.
Małe pracownie ceramiczne – nowy rozdział w historii polskiej porcelany
Chociaż rynek porcelany w znacznej mierze jest zdominowany przez duże wytwórnie, to warto zwrócić uwagę na niewielkie pracownie takie jak np. Czynie Ceramics. Małe zakłady ceramiczne rozwijają się w nowym nurcie, ponieważ zauważają, że obecnie naczyń z porcelany nie używa się tylko w oficjalnych okolicznościach.
Z tego względu na rynku porcelany, oprócz talerzy czy filiżanek, coraz częściej pojawiają się również kubki, czarki, miseczki oraz inne elementy wyposażenia. Produkty z mniejszych pracowni wyróżniają się także bardziej nowoczesnym sposobem zdobienia. Zamiast tradycyjnych wzorów twórcy chętnie wybierają minimalistyczne dekoracje i abstrakcyjne motywy.