Montaż płyt tarasowych na powierzchniach krzywych wcale nie jest niemożliwy! Wystarczy nabyć odpowiednie wsporniki tarasowe, które będą w stanie wyrównać miejsce zabudowy. Mogą też posłużyć do regulacji wysokości wszystkich podstawek. Jednak do czego jeszcze można ich użyć?
Do czego służy wspornik tarasowy?
Wspornik tarasowy służy do podtrzymywania ciężaru tarasu lub balkonu. Wykonany jest najczęściej z metalu lub betonu, a mocowany jest do budynku zazwyczaj od strony dolnej. Dostępne na rynku wsporniki tarasowe są możliwe do wyboru w wielu rozmiarach i posiadają dostosowane otwory, które ułatwiają proces instalacji tarasu.
Jako że wsporniki tarasowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach – aby dobrać odpowiedni – trzeba określić typ łączenia, które powinno zostać użyte oraz ciężar ogólny tarasu. Wsporniki mogą wytrzymywać większe obciążenia niż poziome ramki i poradzą sobie bez problemu z podtrzymywaniem nawet grubszych płyt betonowych lub drewnianych desek podłogowych. To ich szerokie zastosowanie oraz wybór sprawia, że są tak popularnie stosowanym rozwiązaniem – można dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz konkretnych budynków.
Wspornik tarasowy regulowany
Wsporniki tarasowe regulowane są rozwiązaniem chętnie wykorzystywanym podczas budowy tarasów wentylowanych. Dzięki ich użyciu możliwe jest podniesienie o kilka centymetrów całej platformy, tym samym zwiększając przestrzeń pomiędzy płytami użytkowymi a miejscem zabudowy. Sam proces montażu jest prosty, chociaż przygotowanie podłoża może wymagać pomocy specjalisty.
Do jakiego rodzaju tarasu nada się wspornik?
Wsporniki sprawdzą się na tarasach, które są wykonane z betonu, kamienia lub cegły – należy pamiętać, że są one w stanie udźwignąć duże ciężary i to właśnie po to się z nich korzysta. W przypadku tarasów lżejszych skorzystać można byłoby z np. poziomych ramek.
Podczas wyboru odpowiedniego wspornika tarasowego należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, ciężar tarasu. Wspornik musi być w stanie utrzymać jego ciężar, dlatego najważniejsze jest, aby wybrać taki, którego masa nie jest zbyt niska. Po drugie, wielkość tarasu. Za jego wielkością musi iść wielkość wspornika, inaczej cała konstrukcja będzie narażona na zawalenie się. Po trzecie, materiał wspornika. Musi być wykonany z trwałego tworzywa, które wytrzyma warunki atmosferyczne i zużycie, np. aluminium, stal nierdzewna, polipropylen, PCV.
Okazuje się, że taras można postawić nawet w najtrudniejszym miejscu w swoim gospodarstwie domowym. Potrzebne są jedynie odpowiednie wsporniki, które będą w stanie wypoziomować teren.