Z powodzeniem można stwierdzić, że drewniane zabawki przeżywają obecnie swoje drugie życie. Rodzice cenią je m.in. za prostotę, użytkowość i bezpieczeństwo, jakie dają dziecku podczas zabawy. Czy warto zdecydować się na drewniane zabawki dla swojej pociechy?
Dlaczego warto zdecydować się na drewniane zabawki?
Drewniane zabawki to świetna alternatywa dla plastikowych egzemplarzy. Przede wszystkim elementy wykonane z drewna są bezpieczniejsze niż te plastikowe. Odpowiednio oszlifowane drewno jest pozbawione ostrych krawędzi oraz odznacza się wytrzymałością. Wobec tego trudniej o uszkodzenie poszczególnych części, a co za tym idzie skaleczenie się lub połknięcie ich przez dziecko.
Co więcej, drewniane zabawki są pozbawione baterii, a więc dziecko nie jest zagrożone m.in. oparzeniami chemicznymi. Ponadto ze względu na swoją prostotę mają pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych. Brak wielu urozmaiceń np. w postaci elementów dźwiękowych skłania dziecko do wykorzystywana wyobraźni. Wpływa także na rozwój motoryki oraz mowy, w szczególności, gdy w zabawie najmłodszemu towarzyszy osoba dorosła. Oprócz tego zabawki wykonane z drewna pomagają w ograniczeniu nadmiaru bodźców, na które współcześnie narażone są dzieci.
Jak czyścić zabawki z drewna?
Maluchy bardzo często wkładają różnego rodzaju przedmioty do buzi. Bardzo istotne jest więc, aby zabawki z drewna były odznaczone certyfikatami świadczącymi o braku szkodliwych substancji w ich składzie. Należy jednak pamiętać, że mimo antybakteryjnych właściwości drewna, konieczna jest odpowiednia troska o czystość zabawek.
W przypadku egzemplarzy z lakierem zabezpieczającym zadanie jest znacznie ułatwione – drewniane zabawki należy regularnie przecierać ściereczką z łagodnym mydłem bądź płynem dezynfekującym. W przypadku drewna w surowej formie najlepiej stosować wyłącznie dedykowane mu środki czyszczące.
Jakie zabawki mogą być wykonane z drewna?
Dzięki szerokiemu zastosowaniu drewna zabawki wykonane z tego tworzywa mogą spełniać wiele funkcji. Na rynku można znaleźć akcesoria dedykowane chłopcom oraz dziewczynkom. Mogą to być np. domki i meble dla lalek, drewniane samochody czy zwierzęta.
Wiele sklepów oferuje także drewniane zabawki edukacyjne. Umożliwiają one połączenie zabawy z nauką logicznego myślenia, ćwiczeniem koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zdolności manualnych. Przykładem są drewniane kostki do układania, puzzle, tablice manipulacyjne, patyczki do nauki liczenia oraz układanki.