Na co zwrócić uwagę, wybierając agencję pracy opiekunek

Rozważasz pracę w charakterze opiekunki osób starszych za granicą? To pewne, że czeka na ciebie wiele ciekawych ofert. Praca jest wymagająca, ale też dobrze płatna i przynosi wiele satysfakcji, o ile trafnie wybierzesz agencję pośredniczącą w twoim zatrudnieniu. Niestety, nie brakuje oszustów próbujących wykorzystać niewiedzę i dobrą wolę potencjalnych opiekunek. Jak wybrać mądrze? Poznaj kilka cennych rad.

Sprawdź, czy firma działa legalnie

Podstawową kwestią jest zweryfikowanie, czy dana firma faktycznie istnieje i czy rzeczywiście zajmuje się pośrednictwem pomiędzy poszukującymi pracy opiekunkami a rodzinami potrzebującymi wsparcia w trosce nad seniorem. Sprawdź więc NIP firmy (możesz to zrobić na stronie CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Ze względu na swoją specyfikę, agencje dla opiekunek posiadają także numer KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) na stronie STOR (System Teleinformatycznej Obsługi Rejestrów Publicznych Służb Zatrudnienia).

Jeśli potwierdziłaś już, że dana agencja działa legalnie i zajmuje się tym, czym deklaruje, w STOR zwróć uwagę również na datę jej powstania. Wybieraj agencje z wieloletnim doświadczeniem, nie te powstałe kilka tygodni czy miesięcy temu.

Poznaj szczegóły współpracy

Następnym krokiem jest zapoznanie się z warunkami oferowanymi przez agencję. Dowiedz się, na co możesz liczyć w trakcie rekrutacji i zatrudnienia, a także jakimi kompetencjami sama musisz się wykazać, aby zdobyć pracę. Za potencjalnie nieuczciwe możesz uznać zarówno agencje, które wymagają od ciebie zbyt wiele (np. dokonanie opłaty wstępnej za znalezienie zatrudnienia, pokrycie przez ciebie kosztów dojazdu), jak i te, które zdają się zatrudniać właściwie wszystkich (np. nie potrzebują od ciebie doświadczenia, referencji, znajomości języka lub chęci podjęcia nauki).

Przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów, dokładnie je przeczytaj. Umowa powinna być sporządzona w języku polskim lub dwujęzyczna. Musi ona obejmować warunki transportowe i mieszkaniowe, wysokość wynagrodzenia oraz ramowy zakres twoich obowiązków.

Pamiętaj, że każda agencja pośrednictwa dla opiekunek osób starszych dokument nazywany najczęściej profilem opiekunki. Na jego podstawie rodzina seniora dokonuje wyboru odpowiadającej im kandydatki. Jeśli nie zostałaś poproszona o uzupełnienie tego dokumentu – prawdopodobnie masz do czynienia z próbą oszustwa.

Normalnym jest natomiast, że agencja proponuje na początek niższe wynagrodzenie, podlegające podwyższeniu gdy sprawdzisz się w swojej pracy. To podobny zabieg jak w przypadku umowy próbnej o pracę w dowolnej polskiej firmie. Świadczy o trosce agencji tak o opiekunkę, jak i o seniora – rodzina powinna mieć możliwość rezygnacji z usług osoby, która nie podoła obowiązkom.

Zapoznaj się z opiniami

Poszukaj opinii o agencji pracy. Te lepsze, pewne jakości świadczonych usług, umożliwiają dodawanie ocen i komentarzy w odpowiedniej zakładce na swoich stronach internetowych (np. https://laxocare.pl/nasze-opiekunki/). Poświęć chwilę na ich dokładne przeczytanie. Jeśli większość wpisów dobrze ocenia warunki współpracy, możesz śmiało zdecydować się na skorzystanie z pośrednictwa tej właśnie agencji.

Podczas przeglądania opinii zwróć uwagę na kilka elementów: czy agencja pobiera opłatę od pośrednictwa, czy wypłaca wynagrodzenie w terminie i w ustalonej wysokości, czy opiekunka może liczyć na wsparcie agencji, czy jest traktowana z szacunkiem i profesjonalizmem, czy faktyczne warunki zatrudnienia (mieszkanie, zakres obowiązków) odpowiadają wcześniejszym ustaleniom.

Zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech przebiega według pewnego schematu – od dostarczenia dokumentów, przez wzajemny wybór ofert po stronie opiekunki i rodziny seniora, aż po wyjazd i faktyczne świadczenie pracy. Jeśli na którymkolwiek z tych etapów masz wątpliwości co do usług agencji – sprawdź ją jeszcze raz, posługując się powyższym poradnikiem. To pomoże ci wybrać naprawdę dobrą ofertę i uniknąć oszustów.