Pieszy na przejściu nie może być nigdy zaskoczeniem dla kierującego – to stwierdzenie powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych w miejscu, w którym powinni oni czuć się bezpiecznie – na przejściu dla pieszych. Takie właśnie zdarzenie miało miejsce wczoraj (14.06) na przejściu dla pieszych przy ulicy Wyszyńskiego w Zielonej Górze.
Zielonogórscy policjanci po raz kolejny proszą o ostrożność na drogach: kierujących o dostosowanie prędkości do natężenia ruchu, pory dnia i panujących warunków atmosferycznych, a także rozważną jazdę oraz zwrócenie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Natomiast pieszych, użytkowników hulajnóg i rowerzystów prosimy o to aby przed wejściem na przejście upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść lub przejechać na drugą stronę jezdni, ale także aby byli czujni znajdując się już na przejściu. Policjanci zachęcają również do noszenia elementów odblaskowych, które zdecydowanie zwiększają ich widoczność na drodze.
Do apeli o zwrócenie szczególnej uwagi i zachowanie ostrożności w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych nie zastosował się jednak 82-letni kierowca jadący Audi, który wczoraj (14.06) jechał ulicą Wyszyńskiego i na wyznaczonym przejściu potrącił przejeżdżającego po przejściu na hulajnodze 12-letniego chłopca. Chłopiec ze złamaniem ręki został odwieziony do szpitala, a zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek drogowy. 12-latek jechał zwykłą hulajnogą, bez elektrycznego wspomagania, dlatego miał prawo przejechać po przejściu dla pieszych – ponieważ zgodnie z przepisami jest osobą pieszą.
Na miejsce zdarzenia przyjechali zielonogórscy policjanci ruchu drogowego zajmujący się między innymi wyjaśnianiem okoliczności takich zdarzeń. Mundurowi wykonali badanie stanu trzeźwości kierującego, sprawdzili jego uprawnienia. Kierujący tłumaczył policjantom, że „nie zauważył” hulajnogi. Co ważne, na sąsiednim pasie zatrzymał się inny samochód, który ustąpił pierwszeństwa chłopcu na hulajnodze. W zielonogórskiej komendzie zostanie wszczęte dochodzenie w sprawie wypadku.
Za spowodowanie wypadku drogowego kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast jeśli okaże się, że następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawcy może grozić nawet do 8 lat.