Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili dzisiaj działania „Trzeźwy Kierowca”, które już od lat spotykają się z ogromną aprobatą społeczną, ponieważ przynoszą pożądane efekty – powodują eliminowanie z dróg kierujących po alkoholu. Dzisiejszy dzień pokazał, że takie kontrole są niezbędne - funkcjonariusze zatrzymali aż pięciu kierujących po alkoholu. Wyniki przeprowadzonych badań świadczą o tym, że kierowcy spożywali alkohol co najmniej dzień wcześniej.

Prowadzone już od kilku lat na drogach miasta i powiatu zielonogórskiego działania profilaktyczne przeciwko nietrzeźwym kierującym, spotykają się z ogromną aprobatą społeczną, ponieważ dzięki temu z dróg wykluczani są kierujących po alkoholu. Poprzez liczne akcje informacyjne i prewencyjne, policjanci chcą ponadto zniechęcić wszystkich do siadania za kierownicę po alkoholu. Niestety okazuje się, że są osoby, których nie odstrasza ani możliwość skontrolowania przez policjantów, ani nawet wysokie zagrożenie karą. Kierujący bagatelizują ryzyko lub tłumaczą się brakiem świadomości, że alkohol, który spożywali dzień wcześniej, znajduje się jeszcze w ich organizmie i ma wpływ na zachowanie za kierownicą. Tak było w przypadku aż pięciu kierujących zatrzymanych dzisiaj podczas działań „drogówki” z ITD

Policyjne działania rozpoczęły się we wczesnych godzinach porannych i już podczas pierwszych kontroli okazało się  jak potrzebne są takie akcje. O godzinie 5.35 w Kruszynie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 32-latka, który wydmuchał niecałe pół promila – 0,48. Zaledwie 15 minut później, w Starym Kisielinie, Iny patrol zatrzymał kierującego volkswagenem 37-latka, który wydmuchał 0,3 promila. Natomiast podczas kontroli zatrzymany został także 46-letni kierujący ciężarówką, w którego organizmie policjanci także stwierdzili obecność alkoholu. Podobnie jak u jadącego samochodem dostawczym 63-latka.

Wszyscy zatrzymani dzisiaj kierujący odpowiedzą za jazdę w stanie po użyciu alkoholu.  Przypominamy, że konsekwencje takich zachowań jak jazda po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu – do pół promila -  popełnia wykroczenie, za które zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu do 30 dni lub kara grzywny od 50 zł do 5000 zł. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.