Na terenie Polski obecnie znajduje się aż 419 zamków. Niestety, w dzisiejszych czasach po większości z nich pozostały jedynie ruiny. Niewielka część zachowała się jednak wręcz w idealnym stanie i to właśnie one co roku są odwiedzane przez tysiące turystów, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Polskie zamki już na pierwszy rzut oka zachwycają swoją monumentalnością i różnorodnością stylów. Za każdą z tych budowli kryją się różne historie i opowieści, często mrożące krew w żyłach. Oto nasza lista najpiękniejszych zamków w Polsce.
Zamek Krzyżacki w Malborku
Zamek w Malborku to budowla, którą kojarzy chyba każdy. Mówi się, że do jego budowy zużyto ponad 4,5 miliona cegieł. Jest to obecnie największy na świecie zamek gotycki, został również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dawnych czasach pełnił rolę siedziby stolicy państwa krzyżackiego i miał świadczyć o jego potędze – zresztą, z tego zadania wywiązywał się wręcz doskonale.
Zamek krzyżacki w Malborku na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie budowli nieco surowej – i to właśnie w tym tkwi jego niesamowite piękno.
Zamek królewski na Wawelu
Jest to budynek, który swego czasu pełnił rolę siedziby królów Polski. Był świadkiem wielu historycznych wydarzeń i w dzisiejszych czasach uznawany jest za główny symbol Krakowa.
Na przestrzeni wieków był wielokrotnie rozbudowywany przez kolejnych władców, a następnie – przez austriackich zaborców. Stąd też Zamek Królewski na Wawelu obecnie stanowi mozaikę różnych stylów architektonicznych. Zamek został wzniesiony na wzgórzu Wawel – stąd też bierze się jego nazwa. Co ciekawe, Zamek na Wawelu uznawany jest obecnie za najważniejszą nekropolię w kraju – swoje miejsce spoczynku mają tutaj władcy, pisarze i wojskowi dowódcy.
Zamek w Bytowie
Jest to gotycki zamek krzyżacki, który został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku. Zamek w Bytowie wybudowano na wzgórzu i początkowo pełnił funkcję twierdzy granicznej. Przez kolejne stulecia posiadał różnych właścicieli, a tym samym zmieniały się jego funkcje. Zamek był zarówno więzieniem, jak i urzędem skarbowym.
Gotycka budowla została wzniesiona na planie prostokąta z jedną czworoboczną wieżą prochową w każdym narożników oraz trzema okrągłymi basztami. Zamek ogrodzony był przez system fos i przedzamcze, podejścia do niego bronił także zwodzony most.
Dzisiaj zamek uznawany jest za flagową atrakcję Bytowa. Działające w jego murach muzeum prezentuje interesujące grupy zbiorów dotyczące życia zakonników krzyżackich, sztuki ludowej oraz etnografii.
Zamek Ogrodzieniec
Jest to zamek uznawany za najpiękniejszy na Szlaku Orlich Gniazd. Jego ruiny przytłaczają monumentalnością i wielkością. Świetnie komponują się z wapiennymi skałami jury krakowsko-częstochowskiej – nic więc dziwnego, że zamek Ogrodzieniec wyraźnie wyróżnia się na tle innych obiektów w okolicy.
Zamek Krzyżtopór
To obowiązkowy punkt do zobaczenia dla osób odwiedzających województwo świętokrzyskie. Jest to obecnie jeden z najpotężniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Polsce. Jego mury przybierają charakterystyczny kształt pięcioramiennej gwiazdy, który najlepiej widoczny jest z lotu ptaka.
Zamek Krzyżtopór nie bez powodu budzi respekt i zachwyt wśród turystów. Mogą oni podziwiać tutaj przepiękne sale balowe, jasne i przestronne komnaty oraz dokładnie 365 okien – tyle samo, ile jest dni w roku. Na uwagę zasługują także malownicze ogrody oraz ogromne stajnie.
Zamek w Krasiczynie
Chociaż na pierwszy rzut oka zamek w Krasiczynie może przypominać nieco pałac, to jednak swego czasu pełnił funkcję obronne. Świadczą o tym cztery potężne baszty, umieszczone w rogach murów obronnych.
Nie bez powodu mówi się, że zamek w Krasiczynie stanowi prawdziwą perłę polskiego renesansu. Niestety, budynek bardzo ucierpiał w roku 1940 na skutek działań wojsk sowieckich. Żołnierze dokonali nieodwracalnych zniszczeń w zamkowym wyposażeniu. Płonące na zamkowym dziedzińcu ognisko na zawsze pochłonęło bezcenne dokumenty, pamiątki, książki, obrazy i meble.
Lista polskich zamków, który warto zobaczyć na własne oczy, jest oczywiście o wiele dłuższa i bardziej rozbudowana – to tylko niektóre z budowli, na które można zwrócić uwagę, planując swoją wycieczkę.