Wszystko, co warto wiedzieć na temat maszyn szorujących

Sprzątanie dużych powierzchni magazynowych, handlowych czy też biurowych wcale nie musi być trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w nowoczesne maszyny szorujące, które doskonale poradzą sobie z usuwaniem nawet uporczywych zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc.

Maszyny szorujące – jak działają?

Maszyna szorująca to stosunkowo proste urządzenie, którego mechanizm opiera się na trzech głównych elementach:

  • zbiorniku na detergent,
  • specjalnych szczotkach,
  • silniku.

W czasie pracy urządzenia silnik napędza szczotki, a masa maszyny dociska je do podłogi. Obracające się z dużą prędkością szczotki skutecznie zbierają zabrudzenia z różnych powierzchni, takich jak linoleum, beton płytki ceramiczne i wiele innych.

Zbiornik z detergentem to miejsce, które odpowiedzialne jest za dozowanie wody zmieszanej z płynem do czyszczenia. Im jest większy, tym dłużej może pracować maszyna bez konieczności uzupełniania wody.

Na co zwrócić uwagę, wybierając maszynę szorującą?

Przy wyborze maszyny szorującej przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Podawana jest ona w metrach kwadratowych na godzinę. Dzięki temu łatwo można określić, czy dane urządzenie odpowiednie jest do rodzaju i powierzchni posadzki, która będzie czyszczona przy jego pomocy.

Wybierając maszynę szorującą, warto rozważyć również rodzaj jej prowadzenia. Na rynku dostępne są:

  • maszyny samojezdne z miejscem siedzącym dla operatora – to duże i ciężkie urządzenia, które najlepiej sprawdzają się przy czyszczeniu większych powierzchni,
  • maszyny czyszczące ręczne – to urządzenia, które podczas pracy operator musi prowadzić ręcznie.

Jeśli chodzi o maszyny czyszczące, istotny jest również rodzaj ich zasilania. Maszyny zasilane elektryczne są co prawda z reguły mniejszych rozmiarów, jednak niekoniecznie dobrze sprawdzają się na wielkich powierzchniach, gdzie długość przewodu stanowi bardzo duże ograniczenie. Wartym uwagi rozwiązaniem są maszyny czyszczące akumulatorowe – z tym, że czas ich pracy ograniczony jest pojemnością akumulatora.

Gdzie sprawdzą się maszyny czyszczące?

Maszyny czyszczące to uniwersalne urządzenia, które znajdują zastosowanie w miejscach różnego rodzaju, takich jak:

  • centra handlowe i supermarkety – to miejsca, w których regularnie trzeba czyścić duże powierzchnie – maszyny czyszczące robią to szybko i efektywnie,
  • kompleksy biurowe i firmy – dzięki maszynom czyszczącym można utrzymać czystość w biurach, salach konferencyjnych, recepcjach, a także innych pomieszczeniach użytkowych,
  • placówki medyczne i szpitale – to miejsca, gdzie zachowanie wysokiego poziomu czystości jest szczególnie ważne. Maszyny czyszczące nie tylko skutecznie oczyszczają podłogę z zabrudz, ale także ją dezynfekują,
  • dworce kolejowe i lotniska – miejsca o dużym natężeniu ruchu. Maszyny czyszczące są tu w regularnym użytku,
  • magazyny i zakłady produkcyjne – utrzymanie czystości w miejscach, gdzie na podłogach gromadzą się odpady, pyły i zanieczyszczenia może być bardzo trudne przy pomocy ręcznego czyszczenia.

Jak widać, maszyny czyszczące obecnie są w powszechnym użytku, zwłaszcza wszędzie tam, gdzie trzeba utrzymać higienę i czystość na większych powierzchniach.