Wysłanie CV jest integralną częścią zatrudnienia. Dobrze napisane CV to część sukcesu. Czasami trzeba go dostosować pod konkretnego pracodawcę. Dlaczego i co najważniejsze, jak zrobić to dobrze?
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby poszukujące pracy jest pisanie jednego standardowego CV, które wysyłają do różnych firm. Taka strategia nie sprawdza się, zwłaszcza gdy kandydat ma duże i różnorodne doświadczenie zawodowe. Znacznie lepszym rozwiązaniem, które może prowadzić do sukcesu, jest tworzenie osobnych CV dla każdego z zainteresowanych wakatów.
Jak stworzyć CV?
Funkcjonalny element CV jest z pewnością bardzo ważny, ale nie jest to jedyna rzecz, na którą zwraca uwagę rekruter, nawet gdy przegląda dokument. Bardzo ważne jest, aby CV było estetycznie zaprojektowane i dobrze skonstruowane. W przypadku braku umiejętności korzystania z edytorów graficznych i umiejętności projektowych specjalny program – internetowy konstruktor CV – pomoże rozwiązać problem tworzenia takiego CV.
Możesz łatwo stworzyć odpowiednie CV na platformie wyszukiwania ofert pracy Jooble. Jooble zapewnia możliwość stworzenia profilu osoby poszukującej pracy, w którym możesz podać informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, umiejętnościach i inne istotne dane. Pomoże Ci to wyróżnić się na tle innych osób poszukujących pracy i zwiększy Twoje szanse na przyciągnięcie uwagi pracodawców. Ponadto możesz również przesłać aktualne CV w wygodnym formacie na Jooble, aby przedstawić pracodawcy swoje informacje zawodowe.
Ponadto Jooble to świetna wyszukiwarka ofert pracy, która pomoże Ci znaleźć pracę według słów kluczowych, takich jak praca Zielona Góra.
Dlaczego adaptować swoje CV?
Każdego dnia przez ręce rekruterów przechodzą dziesiątki, a w przypadku atrakcyjnej oferty pracy setki CV. W związku z tym na ich przeglądanie przeznacza się minimum czasu. Aby zwiększyć swoje szanse na odniesienie sukcesu w tak krótkim czasie, pomocne będzie przejrzyście ustrukturyzowane CV z dobrze udokumentowanym doświadczeniem zawodowym w kluczu, który interesuje pracodawcę.
Jeśli w poprzednim miejscu pracy twoje obowiązki obejmowały wykonywanie kilku funkcji w tym samym czasie, to do opisu w CV ogranicz się wyłącznie do tych, które odpowiadają wymogom wakatu będącego przedmiotem zainteresowania. Bardzo ważne jest dokładne opisanie pożądanej funkcjonalności.
Pamiętaj: CV z prostym wyliczeniem pełnionych funkcji, niepoparte konkretnymi przykładami, wskaźnikami i osiągnięciami, nie zdradza kwalifikacji zawodowych kandydata, a tym samym nie wzbudzi zainteresowania pracodawcy.
Zaznacz główne
Warto wiedzieć, że wymagania stawiane na to samo stanowisko mogą różnić się w zależności od pracodawcy. Zatem pewna umiejętność może mieć ogromne znaczenie dla jednego pracodawcy, a nie tak bardzo dla innego. Ten punkt należy wziąć pod uwagę.
Przed napisaniem CV warto kilka razy ponownie przeczytać wymagania stawiane na wakat, przeanalizować i opisać w CV doświadczenie, które najpełniej odzwierciedla wiedzę/umiejętności interesujące rekrutera. Świetnie, jeśli możesz poprzeć opisaną funkcjonalność konkretnymi faktami, liczbami i wskaźnikami.
Powinieneś zapomnieć o standardowym opisie stanowiska, dając pierwszeństwo konkretnym zadaniom i wizualnym wynikom. Tylko to może sprawić, że rekruter zwróci na Ciebie uwagę jako na dobrego specjalistę.
Usuń nadmiar
Istniejące doświadczenie, które nie spełnia wymagań pracodawcy, powinno zostać wykluczone. Jeżeli w poprzednim miejscu pracy łączyłeś kilka stanowisk, podaj informacje tylko o tym, które jest bezpośrednio związane z wakatem, którym aktualnie jesteś zainteresowany. W końcu CV nie jest autobiografią, ale ofertą handlową skierowaną do konkretnego pracodawcy, która powinna zawierać odpowiedzi na główne pytania: posiadaną wiedzę, umiejętności, przewagi zawodowe, pozwalające ubiegać się o określone stanowisko.
Nie należy jednak zbytnio dać się ponieść usuwaniu nadmiaru, trzeba być elastycznym. Na przykład, jeśli masz cechę nabytą w innym obszarze, ale która może być przydatna w tej, opisz ją.
Zrekompensuj niedociągnięcia w swoim CV
Starając się zająć wyższą pozycję w swojej dziedzinie zawodowej, skup się w swoim CV na tych faktach i wskaźnikach, które najpełniej pokazują Twoją zdolność do podejmowania decyzji i maksymalizację niezależności. Sprawdź podobne oferty pracy oferowane przez inne firmy. Dostaniesz lepsze wyobrażenie o tym, czego pracodawca oczekuje od specjalisty aplikującego na kolejne stanowisko. Nawet jeśli nie masz wymaganego doświadczenia, ważne jest, aby wykazać się zrozumieniem wymagań na to stanowisko i chęcią doskonalenia się, aby je spełnić.
Sprawdź swoją wiedzę techniczną
Na przykład firma poszukuje zaawansowanego użytkownika programu Excel. Jeśli znasz program na odpowiednim poziomie, znajomość Excela wyróżnij jako osobną pozycję – nie ograniczaj się do ogólnikowego pakietu MS Office (zaawansowany). Nawet jeśli umiejętności potrzebne do danej pracy są na poziomie podstawowym, pamiętaj o ich wskazaniu. To może naprawdę wyróżnić Cię spośród innych kandydatów.
Często podczas rozmowy okazuje się, że dana osoba wie znacznie więcej, niż pierwotnie wskazano. Nie bądź zbyt leniwy, aby zapamiętać wszystkie swoje umiejętności techniczne!
Wniosek
Dopasowanie CV do konkretnego wakatu sprawia, że Twoje zainteresowanie jest oczywiste dla pracodawcy, co znacznie zwiększa szanse na otrzymanie kontroferty, a podanie tylko przydatnych informacji przyspiesza jego decyzję.