Pomimo wysokich kar za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających czy orzeczonych zakazów prowadzenia pojazdów oraz pomimo stwarzania takim zachowaniem zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, wciąż znajdują się osoby, które w takim stanie i pomimo sądowych orzeczeń wsiadają za kierownicę. Sytuacje, w których kierujący narusza wszystkie wspomniane przepisy, wcale nie należą do rzadkości.

Policjanci od wielu już lat prowadzą działania w walce z kierującymi, którzy siadają za kierownicę po alkoholu lub narkotykach. Działania i kontrole stanu trzeźwości spotykają się z ogromną aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety podczas codziennej służby, patrolowania miasta czy powiatu oraz wykonywania czynności służbowych ciągle zatrzymują osoby kierujące po alkoholu lub narkotykach. Niektóre z nich wsiadają za kierownicę będąc w stanie upojenia alkoholowego, powodując różne zdarzenia drogowe i zagrażając bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Taka sytuacja miała miejsce ostatnio w Zielonej Górze na ulicy Żytniej, gdzie mundurowi zatrzymali na gorącym uczynku kierującego oplem 39-letniego mieszkańca Droszków, który prowadził pojazd będąc w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał ponad 2 promile, a dodatkowo będąc w takim stanie spowodował kolizję drogową. Do kolejnego incydentu z udziałem nietrzeźwego kierującego doszło na ulicy Władysława Łokietka w Zielonej Górze. Policjanci z grupy Speed zatrzymali 31-letniego kierującego volkswagenem, który miał niemal 2 promile.

Natomiast o prawdziwej kumulacji przestępstw i wykroczeń możemy mówić w przypadku pewnego 24-latka i przewożonych przez niego pasażerów, zatrzymanych przez policjantów służby patrolowej w minioną niedzielę na ulicy Jedności w Zielonej Górze. Kierujący peugeotem jechał będąc pod wpływem środków odurzających: marihuany i amfetaminy, a ponadto okazało się, że znajduje się w stanie po użyciu alkoholu w stanie po użyciu alkoholu. Po sprawdzeniu policjanci ustalili, że młody mężczyzna ma także orzeczone przez Sąd Rejonowy w Zielonej Górze dwa zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów. Wraz z kierującym zatrzymane zostały jeszcze trzy inne osoby, kobieta i dwóch mężczyzn w wieku 19 – 22 lata, którzy posiadali przy sobie środki odurzające: metamfetaminę i marihuanę.

Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu czy narkotykach i przypominamy o odpowiedzialności karnej. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia. Natomiast naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.