Estetycznie zapakowany prezent stanowi źródło radości i dumy każdego nieprofesjonalnego pakowacza prezentów. Fakt, że poświęciliśmy czas na własnoręczne zapakowanie prezentu dla bliskiej osoby świadczy o naszym zaangażowaniu w daną relację. Pomijając kwestię przedświątecznej gorączki przygotowań, pakowanie prezentów może być okazją do świetnej zabawy. Musimy tylko pamiętać, aby wybrać i spakować prezenty dużo wcześniej. W ten sposób oszczędzimy sobie stresu. Jak krok po kroku zapakować prezent?
Wybranie papieru
Oczywistym jest, że najpierw musimy wybrać papier. Pamiętajmy, że im grubszy papier prezentowy, tym łatwiej będzie nam spakować pudełko. Dlaczego? Spróbujmy zrobić próbę generalną z wykorzystaniem papieru śniadaniowego, który jest cieniutki jak bibułka. Delikatny, wiotki i skłonny do rozdarcia się prędzej wpędzi nas we frustrację niż pomoże w treningu pakowania prezentów. Osoby pracujące na specjalnych stanowiskach w hipermarketach i galeriach handlowych są fachowcami w szybkim i estetycznym pakowaniu. Pamiętajmy też o tym, kiedy będziemy szkolić się z internetowych poradników. Materiały wideo są bowiem przygotowywane przez doświadczone osoby biegłe w pracach manualnych, nie zaś laików, którzy za pakowanie prezentów biorą się raz lub parę razy w ciągu roku. To normalne, że efekt naszej pracy może nie być tak idealny, jakbyśmy chcieli, lecz zawsze warto spróbować. Pamiętajmy, aby papier był stosowny względem wieku i hierarchii zajmowanej przez osobę obdarowaną. Infantylne motywy bałwanków i mikołajów lepiej przeznaczyć na opakowanie na prezent dla dziecka. Dla osoby dorosłej, z którą nie mamy aż tak zażyłych kontaktów, lepiej przygotować papier z minimalistycznym motywem.
Co jeszcze się przyda?
Oprócz papieru przyda nam się taśma klejąca, nożyczki lub linijka. Ponadto warto pomyśleć o wstążkach, najlepiej szerokich, ponieważ dzięki nim będziemy mogli zamaskować widoczne linie w miejscach, gdzie sklejaliśmy papier. Kluczem do dobrego zapakowania prezentu jest często pomoc drugiej osoby. Niestety może być tak, że po umieszczeniu pudełka z prezentem na papierze, prezent zacznie nam się ślizgać, kiedy będziemy próbować zagiąć rogi papieru. Tutaj ważną kwestią jest też wymierzenie rozmiaru papieru, ponieważ zbyt mały nie obejmie nam całego pudełka i skończy się na tym, że papier pójdzie do wyrzucenia. Brzegi papieru warto sklejać przezroczystą taśmą klejącą. W ten sposób zyskamy efekt ładnie zapakowanego pudełka. Nie zapominajmy, żeby podpisać pudełko, zwłaszcza jeśli mamy dużo prezentów do podarowania. W tym celu do wstążki warto przypiąć specjalną karteczkę bądź przykleić ją bezpośrednio na papier.
O czym jeszcze pamiętać?
Jeżeli z różnych powodów nie zdążyliśmy wcześniej przygotować prezentów i wiemy, że już nie uda nam się poćwiczyć, nie trzeba się martwić. Zawsze możemy wykorzystać torebki prezentowe, które może nie budzą tak wielkiego entuzjazmu jak magia rozrywanego papieru, jednak na pewno prezentują się estetycznie i co najważniejsze spełniają swoją rolę.