Czym jest odpowiedzialność karna osób nieletnich? Co to jest demoralizacja? Jakie kary może nałożyć sąd na osobę nieletnią? Na takie i inne pytania odpowiadali wczoraj zielonogórscy policjanci na apelu zorganizowanym dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze.

Sierżant sztabowy Kamil Sałek z Wydziału Prewencji oraz sierżant sztabowy Mariusz Kowalski – dzielnicowy z Komisariatu I Policji na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze spotkali się wczoraj z uczniami na specjalnie zorganizowanym apelu, żeby przypomnieć młodym ludziom czym jest odpowiedzialność karna osób nieletnich i które z zachowań mogą być zakwalifikowanie jako demoralizacja.

Młodzi ludzie dowiedzieli się, że od 13 do 17 roku życia za popełnione przestępstwa i wykroczenia mogą odpowiadać przed sędzią wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego, który może zastosować wobec sprawcy czynu środki wychowawcze lub poprawcze. Natomiast po ukończeniu 17 lat młodzi ludzie ponoszą taką samą odpowiedzialność jak dorośli. Policjanci zwrócili również uwagę, że nieletni który popełni poważne przestępstwo ( np. zabójstwo ) może odpowiadać jak dorosły nawet po ukończeniu 15 roku życia.

Policjanci przypomnieli uczniom, że palenie papierosów czy picie alkoholu przed ukończeniem 18. roku życia jest demoralizacją i informacja o takim czynie również trafia do sądu. Dużą część spotkania poświęcono zachowaniom młodych ludzi w Internecie, przypominając, że hejtowanie i wulgarne komentarze to także przejaw demoralizacji, a czasem także czyn karalny. Uczniowie dowiedzieli się od policjantów, że również za treści umieszczone w Internecie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności i nikt w sieci nie pozostaje anonimowy.

Wczorajszy apel z policjantami był zapowiedzią spotkań w klasach, podczas których policjanci będą mogli wyjaśnić młodzieży więcej zagadnień i odpowiedzieć na pytania.