Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj wojewódzkie działania „TRZEŹWOŚĆ” wspomagani także przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Skontrolowano ponad 1100 kierujących, zatrzymani zostali 2 kierujący w stanie nietrzeźwości i 2 kierujący pod wpływem alkoholu.

Jednym z ważnych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest stan trzeźwości kierujących pojazdami. Alkohol lub środki odurzające ograniczają znacznie zdolność koncentracji i wydłużają czas reakcji kierowcy na to co się dzieje na drodze. Nietrzeźwi lub odurzeni kierujący powodują wypadki i kolizje drogowe – często z bardzo poważnymi konsekwencjami dla innych uczestników ruchu drogowego. Zielonogórscy policjanci od kilkunastu lat prowadzą bardzo intensywne kontrole stanu trzeźwości na drogach naszego powiatu. Kontrole z użyciem urządzenia typu alco-blow pozwalają na szybkie sprawdzenie trzeźwości wielu kierujących.

Wczoraj (08.01) zielonogórscy policjanci ruchu drogowego od godziny 4.00 rano do późnych godzin wieczornych prowadzili wojewódzkie działania „TRZEŹWOŚĆ”. Mundurowi obecni byli w różnych porach dnia w wielu miejscach – zarówno w mieście, na drogach gminnych i powiatowych oraz na Drodze Krajowej S3, gdzie w działaniach wspomagali ich koledzy z Inspekcji Transportu Drogowego. Skontrolowanych zostało ponad 1100 kierujących pojazdami. Zatrzymanych zostało 4 kierujących, którzy prowadzili samochody po alkoholu. O godzinie 5.00 na ulicy Batorego zatrzymany został 40-latek z Zielonej Góry kierujący Volkswagenem Golfem, miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. O godzinie 5.10 na ulicy Działkowej 48-letni mieszkaniec gminy Świdnica kierujący Fordem Transitem – jak się okazało w czasie godzin pracy kiedy wiózł towar do sklepu – podczas kontroli miał w organizmie 0,46 promila alkoholu. O godzinie 5.50, również na ulicy Batorego, 50-latek kierujący Skodą Rapid, mieszkaniec powiatu nowosolskiego, miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. Natomiast na trasie S3 o godzinie 8.30 zatrzymany został 40-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego kierujący Renault Master, który podczas badania miał w organizmie 0,32 promila alkoholu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący, którzy mieli w organizmie ponad 0,5 promila odpowiedzą za popełnienie przestępstwa z artykułu 178a kodeksu karnego, otrzymają zakaz prowadzenia pojazdów co najmniej na 3 lata i zapłacą dodatkowo kilka tysięcy złotych grzywny. Natomiast ci kierujący, którzy mieli w organizmie stężenie alkoholu niższe niż pół promila, odpowiedzą za wykroczenie z artykułu 87 kodeksu wykroczeń – oprócz grzywny sąd również wobec nich orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6