Wczoraj (8.01) wieczorem, dzięki zaangażowaniu zaalarmowanych policjantów, sprawnej koordynacji działań i przeprowadzeniu akcji poszukiwawczej, zielonogórscy mundurowi odnaleźli zaginionego 77-latka, który wyszedł z terenu szpitala. Ze względu na bardzo niskie temperatury, a także podeszły wiek i choroby zaginionego, policjanci musieli działać błyskawicznie. Mężczyzna został przewieziony na szpitalny oddział.

Działania związane z poszukiwaniem osób zaginionych to jedne z najbardziej wymagających zadań z jakimi w codziennej służbie mogą spotkać się policjanci. Czasami ze względu na różne okoliczności – wiek, choroby, temperaturę otoczenia - ogłaszany jest alarm dla jednostki Policji i wszyscy policjanci mają obowiązek stawić się w służbie do działań. Takie właśnie zgłoszenie wpłynęło wczoraj (8.01) po południu, kiedy to pracownicy szpitala powiadomili dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze o zaginięciu 77-letniego pacjenta. Z relacji zgłaszających wynikało, że mężczyzna jest pacjentem jednego z oddziałów.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zaraz po zgłoszeniu zaangażował do poszukiwań patrole na terenie całego miasta, a także ogłoszony został alarm dla służb kryminalnych i policjantów z komisariatu I. Ponadto został podany komunikat wraz z rysopisem i prośbą do mieszkańców o informacje.

Ruszyły intensywne poszukiwania, które zakończyły się po około 3 godzinach. Mężczyznę siedzącego na schodach w klatce jednego z wieżowców odnaleźli policjanci służby kryminalnej z komisariatu I. Powiadomili dyżurnego, Powiadomili dyżurnego i przewieźli mężczyznę do szpitala. Na szczęście okazało się, że mężczyzna jest w dobrym stanie, trafił ponownie na szpitalny oddział, na którym dotychczas przebywał.

Pamiętajmy, że przypadku zaginięcia osoby, a zwłaszcza dziecka, osoby starszej, nieporadnej czy schorowanej, zwłaszcza po zmroku oraz gdy temperatury spadają poniżej zera, szczególne znaczenie ma czas. Najważniejsze żeby podjąć działania jak tylko zorientujemy się, że dana osoba zaginęła. Starajmy się ustalić jak najwięcej szczegółów, między innymi gdzie może przebywać, z kim się kontaktować, czy ma przy sobie telefon, dokumenty, czy wychodząc zabrała na przykład dodatkowe ubrania, a ponadto jak była lub mogła być ubrana i dokąd mogła się udać. Ważny jest szczegółowy rysopis i jak najwięcej danych, które pomogą i ułatwią poszukiwania, a także aktualne zdjęcie. W przypadku osób starszych, schorowanych ogromnym wsparciem może być telefon lub zegarek z funkcją GPS. Należy jednak pamiętać, żeby bateria takiego urządzenia była zawsze naładowana.