Listwy progowe pełnią funkcję nie tylko estetycznego dodatku, ale przede wszystkim praktycznego elementu, który umożliwia wyrównanie poziomów podłóg oraz zabezpieczenie kluczowych miejsc przed wilgocią i uporczywymi zabrudzeniami. Obecnie stosowanie listew progowych jest standardem, co nie dziwi, biorąc pod uwagę ich wysoką funkcjonalność i wpływ na poprawę estetyki wnętrz. Co warto wiedzieć o listwach progowych? Oto kilka wskazówek.
Rodzaje listw progowych
Osoby planujące zakup listew progowych mają do wyboru wiele różnych opcji. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są listwy progowe aluminiowe, które wyróżniają się atrakcyjną ceną oraz wieloma zaletami zwiększającymi komfort użytkowania. Są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a także cechują się wysoką trwałością w zarówno niskich, jak i wysokich temperaturach .Niektórzy uważają jednak, że w pewnych wnętrzach nie będą się prezentować zbyt dobrze.
W takich sytuacjach warto wziąć pod uwagę listwy progowe drewniane. To świetna propozycja przede wszystkim dla entuzjastów klasycznych rozwiązań. Dobrej jakości drewno posłuży przez wiele lat, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę fakt, że materiał nie jest dporny w takim samym stopniu na środki chemiczne jak metal. Choć ich cena jest wyższa, drewniane listwy progowe mają tę zaletę, że nie nagrzewają się zbyt szybko. Należy również pamiętać, że takie listwy nieco gorzej sprawdzą się w miejscach narażonych na wysoki poziom wilgotności. Zdecydowanie warto także zwrócić uwagę na listwy progowe mosiężne, które charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością oraz listwy progowe drewnopodobne.
Czym kierować się przy wyborze?
Jedną z podstawowych ról listew progowych jest wyrównanie różnic poziomów podłogi. Dokładny dobór tego elementu jest istotny, by zakup był skuteczny i nie okazał się nie opłacalnym wydatkiem. Należy pamiętać, że podłoga podlega ciągłym ruchom i wymaga odpowiedniej przestrzeni, aby uniknąć uszkodzeń. Starannie dobrana listwa progowa do różnicy poziomów nie tylko pomoże je wyrównać, ale również zabezpieczy podłogę przed niepożądanymi skutkami codziennego użytkowania.
Wyrównanie poziomów jest konieczne w wielu sytuacjach. W niektórych pomieszczeniach nowe panele mogą być przecież nałożone na starą podłogę, a wówczas różnice są widoczne gołym okiem. W przypadku paneli najczęściej występuje różnica na poziomie 5mm. Różnicę należy zmierzyć i dobrać odpowiedni profil, który pozwoli zamaskować niedoskonałości. W przypadku stosowania płytek ceramicznych różnice poziomów są często większe, dlatego konieczne jest ich precyzyjne mierzenie oraz dopasowanie odpowiedniej listwy do konkretnych warunków. Na rynku znajdują się także listwy progowe pozwalające wyrównać poziomy przekraczające kilkanaście milimetrów. Osoby, które do tej pory nie miały styczności z listwami mogą zasięgnąć rady eksperta, który pozwoli dobrać odpowiedni produkt.