Otwarcie wystaw już w piątek o godz. 13:00.Wstęp bezpłatny serdecznie zapraszamy! Dwie pierwsze z nich oglądać w muzeum będzie można do końca kwietnia, zaś wystawę "Symbole naszej historii" do 5 marca. Serdecznie zapraszamy!

1. "Dolina Łez"

Wystawa "DOLINA ŁEZ" jest zbiorem fotografii reportażowej powstałej podczas misji w siłach KFOR w Kosowie w latach 2009/2010 i 2012. Znaczna część z prezentowanych obrazów, oprócz charakteru dokumentalnego, jest osobistą refleksją i indywidualnym spojrzeniem na specyfikę służby na misji wojskowej. Zdjęcia prezentują przeciwległe strony Kosowa; południową, pogranicze z Macedonią oraz północną, graniczącą z Serbią, która uważa Kosowo za część swojego terytorium.
Na fotografiach zobaczyć możemy nie tylko wojskową codzienność żołnierzy - uczestników misji, ale także zastaną przez nich rzeczywistość, architekturę, krajobrazy, ludzi.
Autorem zdjęć jest, były żołnierz, podoficer, weteran Operacji Bałkańskich i Operacji Iracka Wolność, za co został odznaczony m.in. Gwiazdą Iraku. Jego życie zawodowe przez wiele lat było związane z 4. Zielonogórskim Pułkiem Przeciwlotniczym. Obecnie, realizuje swoją pasję związaną z fotografią, prowadzi również własne studio fotograficzne w Krośnie Odrzańskim.

2. "Sto najnowszych nabytków na stulecie odzyskania Niepodległości"

Na wystawie zaprezentujemy nabytki muzealne jakie trafiły do naszych zbiorów w latach 2014 - 2017. Wśród nich znaczącą grupę stanowić będzie krótka i długa broń palna przekazana przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wlkp. Nie zabraknie mundurów, wyposażenia żołnierskiego czy dokumentów kombatanckich.

Ciekawostką będą np. niemieckie ulotki propagandowe spisane w j. rosyjskim. Interesującymfragmentem ekspozycji będą także pamiątki przekazane nam przez amerykańską Polonię.

Wystawę uzupełnią edukacyjne plansze, na których przedstawimy zwiedzającym w graficzny sposób takie zagadnienia jak:
- skąd się biorą eksponaty w muzeach
- co dzieje się z zabytkiem po trafieniu do muzeum
- jak wyglądają muzealne konserwacje

3. "Symbole naszej historii" cz. 3.

Wystawa "Symbole naszej historii część III" poświęcona jest symbolom charakterystycznym dla czasów PRL-u w latach 1944-1989. Zachęcamy do zapoznania się z jej przesłaniem i treścią. Specyfika tego okresu chronologicznie obejmuje okres od początku instalowania władzy komunistycznej w Polsce po "okrągły stół" i wybory czerwcowe. Przedstawia kwestie polityczne, gospodarcze i społeczne oraz te związane z życiem codziennym.

Wystawę przygotował i udostępnił Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Ponadto zapraszamy do Kargowej na piknik historyczny.

W sierpniu roku 1919 żołnierze 1. Kombinowanej Dywizji Wojsk Wielkopolskich zdobyli bolszewicką twierdzę Bobrujsk. Zajęli także przyczółek po drugiej stronie Berezyny i utrzymywali te pozycje przez cały okres zimy i wiosny 1919/1920. Prowadzili z tej twierdzy wiele zwycięskich wycieczek i wypadów, Utrzymując w ten sposób nadzór i kontrolę nad wielką przestrzenią operacyjna i odpierając bolszewickie ataki. Zobowiązana była im za to miejscowa ludność białoruska, która zdążyła już zażyć "dobrodziejstw" władzy sowieckiej, dając to odczuć w zwykłych ludzkich odruchach i gestach wdzięczności . Właśnie te sytuacje z "wielkopolskiej" twierdzy Bobrujsk chcą pokazać organizatorzy inscenizacji w Kargowej. Zapraszamy jako partner wydarzenia już w niedzielę na dawny dworzec kolejowy w Kargowej. Piknik historyczny rozpocznie się już o godz. 11:00. W programie m. in. inscenizacje batalistyczne, pokaz jazdy kawalerii, prezentacja historycznych pojazdów, wystawy historyczne i wiele innych.