Fotowoltaika - tylko moda, czy realna korzyść?

Fotowoltaika jest jedną z najszybciej rozwijających się branż ostatnimi czasy. Ludzie coraz chętniej wyposażają swoje domostwa w panele fotowoltaiczne licząc na to, że będą mieli darmową energie elektryczną, a sama inwestycja jak najszybciej się zwróci. Jakie są jednak fakty? Czy fotowoltaika to rzeczywiście dobra inwestycja?

Na dachach kolejnych polskich domów z każdym rokiem przybywa charakterystycznych czarnych prostokątów. Żywa dyskusja odnośnie ich estetyki trwa do dzisiaj, jednak raczej przemawiają głosy za tym, że nie są one zbyt ozdobne. Na szczęście to nie jest ich główne przeznaczenie. Fotowoltaika to przede wszystkim inwestycja długoterminowa, której podjęcie wiąże się z kilkoma aspektami o których warto wiedzieć.

Budowa i zasada działania

Budowa i działanie paneli to dość skomplikowane zagadnienie, jednak warto chociaż w skrócie je wyjaśnić. Panele fotowoltaiczne wykonane są między innymi z półprzewodnikowego krzemu. Ze względu na jego strukturę, wyróżnia się 3 rodzaje krzemu. Ogniwa zbudowane z krzemu monokrystalicznego mają sprawność około 15 - 19%, polikrystalicznego 14 - 16 %, a amorficznego 9 - 14%. Ogniwa są zbudowane z 2 warstw, w pierwszej warstwie są atomu o ładunku ujemnym, natomiast druga warstwa jest zbudowana z atomów o ładunku dodatnim. Pomiędzy nimi umiejscowione jest złącze o ładunku obojętnym. Gdy elektrony w warstwie ujemnej dostają porcję energii w postaci fotonów ze światła słonecznego, to następuje ich wybicie. Powstaje różnica napięć czyli po prostu energie elektryczna. Prąd elektryczny następnie jest wysyłany do falownika, który zmienia go na prąd zmienny. W takiej postaci może już zostać wykorzystany do zasilania urządzeń w domu.

Zalety

Zalet tego rozwiązania jest naprawdę bardzo wiele:

  • darmowe i praktycznie nieskończone źródło energii
  • nadwyżki energii mogą zostać odebrane przez sieć lub odsprzedane
  • niezależność przy rosnących cenach prądu
  • podniesienie wartości nieruchomości
  • instalacje można odliczyć od podatku
  • możliwość uzyskania dofinansowania
  • czyste źródło energii
  • ciche źródło energii
  • odporna na warunku pogodowe

Jest to tylko kilka z wymienionych zalet, które można by wymieniać bez końca.

Koszty oraz zwrot inwestycji

Zwrot inwestycji oraz jej koszt zależy od bardzo wielu czynników. Położenia geograficznego, powierzchni łącznej paneli, nachylenia dachu oraz kierunku świata na którą jest wystawiony. Koszt inwestycji waha się od 20 000 do 30 000 zł, okres jej zwrotu to mniej więcej od 6 do 8 lat. Warto również zwrócić uwagę na dofinansowanie, które możemy uzyskać w wysokości 5000 zł oraz odliczenie od podatku co również zwiększa opłacalność przedsięwzięcia. Po około 25 latach sprawność paneli wynosi około 85% sprawności początkowej. Oznacza to, że po 8 latach od instalacji inwestycja zacznie zarabiać.

Jak zacząć?

Istnieje wiele firm, które specjalizują się w instalacjach fotowoltaicznych dla firm oraz domów. Przykładowo fotowoltaika Trójmiasto. Firmy poza wykonaniem samej instalacji często służą również szeroką wiedzą oraz radą w jaki sposób przeprowadzić tą inwestycją aby była jak najbardziej opłacalna. Już przy planowaniu budowy warto się zastanowić nad wprowadzeniem rozwiązań konstrukcyjnych, które w przyszłości będą sprzyjać budowie takiej instalacji.

Podsumowując

Pomimo, że niewątpliwie trwa moda na panele fotowoltaiczne to warto zastanowić się nad tego typu inwestycją ponieważ na przestrzeni lat może okazać się ona wyjątkowo korzystna.