Każdy marzy o ciepłym mieszkaniu podczas jesienno-zimowych chłodów. Nie wszyscy jednak mają komfort korzystania z miejskiego ogrzewania centralnego. W takich przypadkach konieczne jest zainstalowanie alternatywnego sposobu ogrzewania. Jest wiele różnych rozwiązań, jedne bardziej ekonomiczne, inne mniej, ale rosnącą popularnością cieszą się piece i kominki z płaszczem wodnym. Dlaczego tak się dzieje?

Ciepło w wielu pomieszczeniach

Piece z płaszczem wodnym działają na prostej zasadzie. Komora spalania jest otoczona tak zwanym płaszczem wodnym, czyli zamkniętą przestrzenią wypełnioną wodą. Podgrzewana w ten sposób woda jest następnie rozprowadzana po różnych pomieszczeniach domu. Dzięki temu ciepło nie kumuluje się tylko w pomieszczeniu w którym znajduje się piec, ale dociera wszędzie tam gdzie chcemy.

Taki piec może zostać podłączony do kaloryferów lub innych instalacji grzewczych, wykorzystujących ciepłą wodę. Jednak warto pamiętać, że nie powinny być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej.

Ekonomiczne rozwiązanie

Chociaż piece z płaszczem wodnym rzadko są wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła w domu, można zauważyć znaczące obniżenie kosztów po ich zainstalowaniu. Oczywiście jest to inwestycja, która wymaga pewnych nakładów na początku, ale następnie zwraca się z każdym rokiem. Z czego to wynika?

Sposób na ekonomiczne ogrzanie domu

Budowa takich pieców sprawia, że pozwalają one w pełni wykorzystać spalany materiał i odzyskać nawet ciepło, które normalnie uciekłoby w komin. Dzięki temu uzyskanie optymalnej temperatury wymaga mniejszej ilości surowca. Dodatkowo w przypadku opalania pieców drewnem, jego cena poza sezonem grzewczym jest naprawdę niska. Nie musimy się też martwić o przechowywanie drewna, wystarczy nam w tym celu zadaszenie chroniące przed wilgocią, a nie koniecznie zamknięte pomieszczenie.

Piece kominkowe

Osobnym aspektem jest kwestia estetyczna. Piece kominkowe wyposażone w płaszcz wodny, nie tylko efektywnie ogrzewają, ale zapewniają też niesamowitą atmosferę. Na rynku możemy znaleźć wiele modeli wolnostojących lub do zabudowy, różniących się między sobą nie tylko wielkością, ale też designem. Dzięki temu bez trudu możemy wybrać piec idealnie pasujący do naszego wystroju wnętrz.

Nie ma tu znaczenia, czy mamy dom urządzony nowocześnie, czy bardziej w stylu retro, piec kominkowy zawsze dodaje uroku. Patrzenie na płomienie uspokaja i pozwala się zrelaksować.

Koszty początkowe

Niestety piece z płaszczem wodnym są droższe od zwykłych modeli. Co więcej należy liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z montażu całej instalacji. Do pieca musi być doprowadzona zarówno woda, jak i prąd do zasilania pomp. W związku z tym lepiej wydać więcej i zatrudnić profesjonalistów, którzy zamontują nam wszystko, niż narażać się na błędy skutkujące późniejszymi awariami.

Należy pamiętać, że dobrze zainstalowany piec z płaszczem wodnym może posłużyć nam wiele lat i przez cały ten czas przynosić nam oszczędności. W związku z tym nawet początkowe koszty nie powinny nas zniechęcać do skorzystaniem z takiego rozwiązania.