Jak zacząć trenowanie futbolu amerykańskiego i gdzie zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt?

Futbol amerykański jest sportem narodowym Amerykanów. To właśnie w USA odbywają się najważniejsze rozgrywki w ramach ligi NFL, a ich finał Super Bowl oglądają miliony kibiców przed telewizorami. W Polsce ten sport drużynowy jest dużo mniej popularny niż piłka nożna czy siatkówka, ale z roku na rok zyskuje coraz więcej sympatyków. W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco tę dyscyplinę sportu.

Czym jest futbol amerykański?

Futbol amerykański jest kontaktowym sportem drużynowym, w którym grają dwie jedenastoosobowe drużyny dążące do uzyskania przewagi punktowej. W skład każdej drużyny wchodzą grupy ataku, obrony i formacje specjalne, wykorzystywane przy akcjach kopem. Mecze rozgrywane są na prostokątnych boiskach o długości 120 jardów i szerokości 53 i 1/3 jarda. Podstawowy czas meczu dzieli się na cztery 15-minutowe kwarty, z przerwą w połowie meczu. Częste zatrzymania gry oraz ewentualne dogrywki w przypadku remisu, znacznie wydłużają regulaminowy czas meczu, który może przeciągnąć się nawet do 3 godzin. Celem każdej z drużyn jest zdobycie w czterech próbach 10 jardów boiska w kierunku pola punktowego przeciwnika. Zawodnicy drużyny atakującej zdobywają pole na dwa sposoby tj. biegnąc (tzw. gra dołem) i przekazując piłkę innemu zawodnikowi (tzw. przekazanie) lub rzucając piłkę do innego zawodnika (tzw. gra górą). Punkty są zdobywane w różny sposób. Najwyżej punktowane jest przyłożenie (tzw. touchdown), za które drużyna może zdobyć 6 punktów. Punkty z przyłożenia są naliczane, jeżeli zawodnik wbiegnie z piłką w pole punktowe lub ją złapie, będąc w tym polu. 3 punkty zdobywa drużyna, która umieści piłkę między słupkami bramki przeciwnika z wybicia piłki nogą (tzw. kop na bramkę). Dodatkowo, obrona drużyny może zdobyć 2 punkty z zagrania bezpiecznego (tzw. safety), jeżeli dojdzie do przechwycenia piłki lub położenia zawodnika rozgrywającego w jego własnym polu punktowym.

Jaki sprzęt jest niezbędny aby zacząć trenowanie futbolu amerykańskiego?

W przeciwieństwie do piłki nożnej lub rugby, gdzie nie jest konieczne zaopatrzenie się w odzież ochronną, trenowanie futbolu amerykańskiego wymaga inwestycji. Zanim rozpoczniesz treningi, poznaj ofertę produktów do FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO. Na odzież zawodnika składa się koszulka oraz spodnie z materiału przepuszczającego powietrze i na tyle rozciągliwego, że możliwe jest umieszczenie pod spodem ochraniaczy. Koszulki i spodnie zwykle dostępne są we wszystkich rozmiarach (od S do XXL), dzięki czemu z łatwością można dobrać odpowiednią odzież, tak aby nie krępowała ruchów i umożliwiała stosowanie ochraniaczy. Konieczna jest ochrona miejsc szczególnie narażonych na kontuzję, takich jak barki, kolana, uda, kość ogonowa, biodra oraz szczęka. Z myślą o zabezpieczeniu tych części ciała zaprojektowano specjalne ochraniacze. Podstawowe wyposażenie zawodnika stanowi także kask, który chroni głowę przed urazami w trakcie treningów i meczy. Dotyczy to zwłaszcza zawodników z pierwszej linii, którzy muszą być szczególnie chronieni. Mówiąc o sprzęcie niezbędnym do trenowania futbolu amerykańskiego nie można zapomnieć o piłce. Rozmiar piłek dobiera się do budowy ciała oraz wieku zawodników. Najtańszą piłkę z powłoki poliuretanowej można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Znacznie droższe są piłki wykonane ze skóry. Jedną z odmian futbolu amerykańskiego jest futbol flagowy - bezkontaktowa wersja gry polecana dla dzieci i osób rozpoczynających przygodę z tym sportem. Aby rozpocząć treningi wystarczy zaopatrzyć się w niedrogi zestaw do futbolu flagowego dla dzieci lub dla dorosłych.

Od czego zacząć treningi futbolu amerykańskiego?

Drużyna futbolu amerykańskiego składa się zarówno z zawodników ofensywnych, jak i działających w obronie, co sprawia że przydatni są gracze o różnych predyspozycjach siłowych oraz szybkościowych. Pomimo pozornego wrażenia, że jest to sport dla osób wysportowanych i silnych fizycznie, treningi może rozpocząć niemal każdy, bez względu na ciężar ciała, muskulaturę i wzrost. Myśląc o karierze gracza warto poszukać klubu lub drużyny, w której można rozpocząć treningi. W Polsce działa liga futbolu amerykańskiego w kilku klasach rozgrywkowych, skupiająca kilkadziesiąt zespołów, w tym kilkanaście juniorskich. Treningi warto rozpocząć w wieku kilku lub kilkunastu lat. Istnieje szansa, że młody człowiek, który zgłosi się do klubu i załapie bakcyla, po latach treningów wyrośnie na topowego gracza ligowego lub członka reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim. W sytuacji jeśli w pobliżu nie ma klubu można postawić na zajęcia indywidualne. Ćwiczenie rzutów, chwytów oraz tzw. drilli (pojedyncze ćwiczenia na danej pozycji) poprawia siłę, dynamikę i kondycję, a potrzebna do tego jest tylko piłka do futbolu amerykańskiego.

Asortyment Decathlonu dla osób trenujących futbol amerykański

Osoby trenujące profesjonalnie i półprofesjonalnie futbol amerykański chętnie sięgają po asortyment sklepów sportowych Decathlon. Znajdziemy tam zarówno sprzęty wykorzystywane oficjalnie przez drużyny futbolu amerykańskiego, jak i akcesoria do powszechnego użytkowania przez osoby trenujące ten sport amatorsko. I tak, w asortymencie sklepu jest oficjalna piłka NFL - WILSON DUKE, którą w każdy weekend grają drużyny NFL. Dzięki ofercie Decathlonu piłka jest teraz dostępna dla każdego. Wykonana została z najwyższej jakości skóry zszywanej ręcznie, co gwarantuje doskonały chwyt. Piłka świetnie układa się w ręku, dzięki podwójnemu sznurowaniu. Jest wytrzymała i przystosowana do częstych treningów (nawet 3 razy w tygodniu). Nieco tańsza propozycja to piłka WILSON FORCE, również zatwierdzona przez ligę futbolu amerykańskiego. Piłka wykonana jest z trwałego materiału, którym jest poliuretan. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość, dobra przyczepność i ergonomika. W ofercie Decathlonu można także znaleźć odzież do trenowania futbolu amerykańskiego. Koszulka KIPSTA AF 550 z krótkim rękawem została specjalnie zaprojektowana do częstych treningów. Posiada wzmocnioną konstrukcję i rozciągliwy materiał, dzięki czemu możliwe jest umieszczenie wstawek ochronnych.

Futbol amerykański wciąż jest w Polsce sportem mało popularnym, chociaż stopniowo zwiększa się liczba osób deklarujących zainteresowanie rozpoczęciem treningów w tej dyscyplinie. Z pewnością jest to dobra propozycja dla osób lubiących rywalizację i drużynowe sporty kontaktowe. Dla tych którzy nie myślą o zawodowym związaniu się ze sportem, jest to szansa na wzmocnienie kondycji fizycznej i dobrą rozrywkę w grupie.