Zielonogórscy policjanci niemal codziennie zatrzymują osoby posiadające narkotyki czy osoby kierujące pojazdami pod wpływem narkotyków. Od początku roku zarzuty przestępstw narkotykowych usłyszały już 34 osoby. Wczoraj wieczorem zatrzymany został kolejny mężczyzna, który posiadał przy sobie marihuanę.
Wszyscy policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze wśród codziennych zadań do służby mają jedno szczególne - ukierunkowane na ujawnianie osób posiadających i udzielających środki odurzające. Policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Narkotykowej instruują policjantów z innych służb na co należy zwracać uwagę, jak mogą wyglądać środki odurzające, które zachowania legitymowanych powinny wzbudzić podejrzenia. Efektem czujności policjantów jest zatrzymywanie w każdym tygodniu osób posiadających lub udzielających środki odurzające.
Także zielonogórscy policjanci ruchu drogowego wyczuleni są na problem kierujących pod wpływem narkotyków. W czasie codziennych służb od 2009 roku mają do dyspozycji analizator narkotykowy DrugTest 5000 wykrywający 6 rodzajów narkotyków i środków narkotycznych. Wykrywa między innymi: marihuanę, amfetaminę, kokainę, opiaty, benzodiazepiny, pochodne metaamfetaminy. Dzięki temu urządzeniu patrole mogą szybko sprawdzić czy kierujący samochodem nie jest pod wpływem narkotyków. Do dyspozycji Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zakupił to urządzenie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Zielona Góra do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii.
Wczoraj wieczorem zielonogórscy wywiadowcy ze Sztabu Policji po krótkiej obserwacji zachowania kilku osób na jednym z osiedli mieszkaniowych bezbłędnie wytypowali mężczyznę, który mógł mieć przy sobie narkotyki. 33-letni mieszkaniec Zielonej Góry na polecenie policjantów wyjął z kieszeni zapakowaną w folię aluminiową marihuanę. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania narkotyków za co grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Od początku stycznia zielonogórscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową postawili zarzuty 34 osobom za posiadanie, udzielanie oraz za przemyt narkotyków. Zabezpieczone przez policjantów zostało ponad 770 gramów marihuany, niemal kilogram amfetaminy, ponad 200 gramów heroiny i ponad 130 gramów innych zabronionych substancji odurzających.
Od wielu lat działania zielonogórskich policjantów ukierunkowane są w szczególności na zatrzymywanie dilerów narkotykowych, jednak osoby posiadające narkotyki również muszą liczyć się z poniesieniem konsekwencji zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w wybranych artykułach dotyczących odpowiedzialności karnej za posiadanie, udzielanie i sprzedaż narkotyków mówi:
- „Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jeżeli natomiast sprawca posiada znaczną ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5 (artykuł 62 ustęp 1 i 2).
- „Kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jeżeli sprawca udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 (artykuł 58 ustęp 1 i 2).
- „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Jeżeli sprawca udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (artykuł 59 ustęp 1 i 2).
Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków także jest przestępstwem określonym w artykule 178a § 1 kodeksu karnego: „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.