Byliny kwitnące - zdobią ogród i nadają mu sielski charakter

Byliny można z powodzeniem znaleźć w niemalże każdym przydomowym ogrodzie. Ich popularność pozostaje niezmienna pomimo upływu wielu lat. Każdy ogrodnik doskonale wie, czym charakteryzują się byliny.

Niniejszy artykuł wskazuje najistotniejsze informacje związane z bylinami, a przede wszystkim zasady właściwej pielęgnacji bylin.

Czym są byliny kwitnące?

Mianem bylin określane są rośliny, które każdego roku ulegają odrodzeniu. Tym samym o określonych porach roku, systematycznie, rosną i kwitną. Bywają także nazywane zielonymi roślinami z uwagi na brak zdrewniałych łodyg, co jest spotykane w drzewach i krzewach.

Znacząca część bylin zaliczana jest do grona zimozielonych, jednak o wiele częściej dochodzi do obumierania liści jesienną porą, a korzenie oczekują pod ziemią na zmianę temperatury. Właściwy dobór roślin w ogrodzie umożliwia uzyskanie kwitnienia nieprzerwanie od stycznia aż do grudnia.

Sposób sadzenia bylin kwiatowych

Każdy ogrodnik posiada na swoim koncie sadzenie bylin, ponieważ stanowią nieodłączną część ogrodu. Pomimo łatwości sadzenia bylin, nie należy lekceważyć kilku bardzo znaczących kwestii, do których należy zaliczyć m.in.: termin sadzenia, technikę sadzenia bylin do gruntu.

Termin sadzenia bylin jest w pełni uzależniony od konkretnego rodzaju rośliny, a także od terminu kwitnienia. Byliny w doniczkach można z powodzeniem sadzić przez cały sezon. Nie warto sadzić byliny w pełni rozkwitu, ponieważ to osłabia roślinę, jednak można to zrobić w momencie rozwijania pąków kwiatowych, wówczas roślina rozkwitnie zaraz po posadzeniu.

Przed posadzeniem należy usunąć chwasty, a także przekopać podłoże mieszając je z kompostem lub też obornikiem, później przy pomocy grabi należy wyrównać powierzchnię.

Sadzenie bylin - jak zrobić to właściwie?

W przypadku sadzenia bulw lub kłączy znajdujących się w stanie spoczynku, które sprzedawane są luzem lub w woreczkach, należy przestrzegać terminu sadzenia wskazanego przez producenta.

Takie byliny należy sadzić wyłącznie wiosną lub jesienią. Wiosną należy sadzić byliny, które kwitną od połowy lata do jesieni włącznie. Z kolei jesienią należy sadzić byliny, które kwitną od wiosny do lata.

Decydując się na sadzenie bylin jesienią, o wiele lepiej dokonać tego we wrześniu, ponieważ wilgotność gleby stwarza najlepsze warunki dla rośliny.

Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości byliny kwitnące. Takie można kupić w sklepie online pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/byliny-i-klacza/. Sklep ten oferuje bylin popularnych gatunków jak hosty funkie czy piwonie, jak i te mniej popularne w rodzaju tygrysówki czy przetaczniki.

Jak właściwie pielęgnować byliny kwitnące?

Byliny nie posiadają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Wraz z początkiem wiosny należy usunąć liście nagromadzone na rabacie, a następnie przyciąć zmarznięte kwiaty i liście.

W wyższych bylinach pędy są przycinane przy ziemi, obejmując rozwinięte te w ostatnim roku, ponieważ mogą hamować rozwój młodych pędów.

Każda roślina posiada swoje wymagania. W przypadku bylin wytwarzających ogromną ilość nasion, warto przycinać je przed wytworzeniem nasion, co ogranicza ich transmisje. Z kolei rośliny płożące i poduszkowe powinny być przycinane o dwie trzecie części.

Rośliny z tendencją do intensywnego rozrastania powinny być przycinane, co zwiększa ich stabilność i kwiatostan. Jesienią należy przyciąć je tuż nad ziemią, co umożliwi wytworzenie wiosną młodych pędów.

Wokół rośliny warto nanieść cienką warstwę kompostu, która użyźni teren. Na zimę można przykryć byliny warstwą liści, aby nie zmarzły.

Letnie byliny kwitnące

Bez wątpienia, latem kwitnie najwięcej gatunków, do tego zacnego grona należą także byliny. Ich rozmieszczenie należy rozplanować zgodnie z wymaganiami rośliny.

Powinny być otaczane przez rośliny kwitnące wiosną i jesienią, aby zapewnić ciągłość kwitnienia Do bylin kwitnących latem należy zaliczyć m.in.: piwonie, liliowce, krwawniki, floksy, irysy, orliki, liatry, dalie, języczki, a także ostróżki.

Jest to wyłącznie część reprezentacji bylin kwitnących latem, występują także inne rośliny, a dodatkowo mnogość odmian umożliwia występowanie w wielu wariantach kolorystycznych.

Wieloletnie byliny kwiatowe

Byliny bywają charakteryzowane jako wieloletnie, które z powodzeniem mogą przezimować w gruncie. Wystarczy wyłącznie osłonić je za pomocą np. liści.

Część bylin odrasta na nowo z części podziemnych (korzeni, kłączy, bulwek, cebulek), a inne zachowują zdrewniałe łodygi np. hibiskus. Sekretem powodzenia uprawy bylin wieloletnich jest dobranie rośliny pod konkretne stanowisko. Odnosi się to do naświetlenia, zacienienia, żyzności gleby, nachylenie gruntu, klimat.

Byliny nie są roślinami wymagającymi, ilość zabiegów pielęgnacyjnych jest minimalna, co sprawia, że warto posiadać je w swoim ogrodzie. Mnogość odmian pozwala odnaleźć idealną odmianę do każdej aranżacji, a także zapewnić kolory na rabacie przez cały rok.