Zielonogórscy policjanci w ciągu jednego dnia przyjęli trzy zgłoszenia o oszustwach internetowych. Dwa z nich dotyczyły zakupów internetowych, a jedno „zaległości” w płatności za energię. Uważajmy na internetowych oszustów.
Zakupy internetowe są coraz bardziej popularne, zwłaszcza teraz w czasie pandemii szukamy produktów w sklepach internetowych czy na portalach aukcyjnych. Właśnie na tym bazują oszuści, którzy wyłudzają pieniądze za niewysłany towar lub dane logowania do kont bankowych i w ten sposób okradają konta pokrzywdzonych.
Jedno z zawiadomień przyjętych wczoraj dotyczyło oferty sprzedaży roweru. Pokrzywdzony zapłacił za wybrany na stronie internetowej towar i nie otrzymał swojego zamówienia. Druga z oszukanych osób nie otrzymała towaru zakupionego za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Trzecie z zawiadomień dotyczy przysłania fałszywej wiadomości o zaległościach w płaceniu za energię elektryczną. Pokrzywdzony skorzystał z załączonego w wiadomości linka, który przekierował go na fałszywą stronę płatności internetowych , gdzie zostały wyłudzone dane do logowania się do konta bankowego. Oszuści wykorzystali tak zdobyte dane i ukradli pieniądze z konta pokrzywdzonego.
CO ZROBIĆ, BY DOKONANIE ZAKUPU BYŁO MOŻLIWIE BEZPIECZNE:
- Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
- Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy opinie o nim. Jeżeli opinii jest dużo, a większość jest pozytywnych, to może to świadczyć o dobrej obsłudze i produktach wysokiej jakości. Jeżeli pojawia się wiele negatywnych recenzji, należy mocno zastanowić się nad ich przyczynami i zachować szczególną ostrożność.
- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
- Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
- Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji.
- Naszą czujność powinien wzbudzić także towar w bardzo atrakcyjnej cenie – znacznie tańszy od tego dostępnego w sklepie. Niska cena może wskazywać, że towar jest niepełnowartościowy lub tez noże pochodzić z przestępstwa.
JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED OSZUSTAMI WYŁUDZAJĄCYMI DANE:
- nie klikać w podejrzane linki w wiadomościach sms lub e-mail;
- nie działać pochopnie – nawet jeśli chodzi o 50 groszy dopłaty;
- dokładnie sprawdzić wiadomość – wejść na stronę internetową gdzie dokonywaliśmy zakupu i sprawdzić stan zamówienia;
- logować się do konta bankowego tylko na zaufanej stronie swojego banku – wprowadzając nazwę strony ręcznie, a nie korzystając z „przekierowań w załączonych linkach” ;
NATOMIAST GDY KTOŚ PROSI NAS O PIENIĄDZE, ZASADY OSTROŻNOŚCI SĄ ZAWSZE TAKIE SAME:
- Nigdy nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom
- Nigdy nie przesyłamy pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont
- Nigdy nie podajemy nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe
- Nigdy nie przekazujemy obcym osobom kodów do płatności mobilnych, jeśli o dane prosi nas ktoś znajomy wysyłając sms, zadzwońmy i sprawdźmy czy rzeczywiście ta osoba potrzebuje wsparcia.
ROZMAWIAJCIE PAŃSTWO O TYCH OSZUSTWACH Z BLISKIMI I OSTRZEGAJCIE SIEBIE WZAJEMNIE – ŻEBY PRZEDŚWIĄTECZNE ZAKUPY BYŁY MIŁE I NIE ZAKOŃCZYŁY SIĘ PRZYKRĄ NIESPODZIANKĄ.
Jak nie dać się oszukać w Internecie.