Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Mieszkanie przed sprzedażą – czy warto remontować?

Każdy właściciel mieszkania chce otrzymać jak najwyższą cenę za jego sprzedaż. W tym celu sprzedający korzystają m.in. z pomocy profesjonalnych agencji pośrednictwa lub z usług specjalisty ds. home stagingu. Wiele osób chcących podnieść wartość mieszkania decyduje się także na jego remont. Czy to faktycznie opłacalne rozwiązanie?

Remont mieszkania podnosi jego wartość, ale nie zawsze jest to opłacalne

Jedno nie ulega wątpliwości – remont nieruchomości zawsze podnosi jej wartość. Z tego względu wiele osób chcących sprzedać mieszkanie lub dom najpierw decyduje się na jego całkowite odświeżenie. Wzrost wartości nieruchomości po remoncie wykorzystują też tzw. flipperzy, którzy często kupują mieszkania wymagające gruntownych zmian, a następnie – sprzedają je nawet z kilkunasto- lub kilkudziesięcioprocentowym zyskiem.

Problem polega jednak na tym, że wbrew pozorom nie każdy remont mieszkania przed sprzedażą jest opłacalny. Dodatkowo wzrost wartości nieruchomości nie zawsze przełoży się na taki sam wzrost ceny sprzedaży.

O co warto zadbać przed sprzedażą?

W pierwszej kolejności należy zadbać, by w dobrym stanie były:

  • drzwi zewnętrzne i wewnętrzne,
  • podłogi (najlepiej pokryte panelami lub – w kuchni i łazience – płytkami),
  • ściany (wersja minimum to gładzie, dobrze też, jeśli są pomalowane na jasne, neutralne kolory) i sufit,
  • stolarka okienna (okna PCV).

Oprócz tego wymieniona powinna zostać – jeśli jest taka potrzeba – instalacja wodna i elektryczna. Dobrze też zadbać o parapety i listwy przypodłogowe. Mieszkanie w takim stanie ma szansę szybko znaleźć kupca z kilku powodów. Po pierwsze – nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych prac, a jeśli zostało wyremontowane na krótko przed sprzedażą, nowi właściciele mieszkania nie będą musieli go nawet odmalowywać. Po drugie – i jest to bardzo istotne – tak przygotowane mieszkanie do sprzedaży umożliwia aranżację poszczególnych pomieszczeń zgodnie z preferencjami nowych właścicieli. Tym samym można się spodziewać, że takie przygotowanie nieruchomości faktycznie podniesie nie tylko jej wartość, ale również – cenę sprzedaży.

Jeśli meble – to kuchenne. I armatura łazienkowa

Czy warto jednak przy przeprowadzaniu remontu inwestować w zakup mebli? Wbrew pozorom nie jest to najlepszy pomysł – głównie dlatego, że większość osób kupujących mieszkanie z rynku wtórnego decyduje się na zakup własnych mebli. Tym samym sprzedający może zupełnie niepotrzebnie wydać dodatkowe środki – zwłaszcza jeśli chodzi o wyposażenie salonu czy sypialni. Dobrym pomysłem może być natomiast zakup podstawowych mebli kuchennych i armatury łazienkowej, dzięki czemu mieszkanie będzie właściwie gotowe do wprowadzenia.

Warto też pamiętać, że niezależnie czy chodzi o mieszkania na sprzedaż w Zielonej Górze, Warszawie czy niewielkim Kutnie, to kupujący zazwyczaj zwracają uwagę jedynie na to, w jakim stanie ogólnym jest mieszkanie. Dodatkowo większość osób szukających nieruchomości z rynku wtórnego sugeruje się mocno ceną mieszkania – która, przy w pełni urządzonym i umeblowanym mieszkaniu jest znacznie wyższa. To z kolei oznacza, że taka nieruchomość może cieszyć się znacznie mniejszym zainteresowaniem.