Jakich błędów unikać podczas przygotowań do sesji jesiennej?

Studenci, którzy mają kłopoty ze zdawaniem egzaminów często szukają przyczyn niepowodzeń na zewnątrz. Zdarza się, że narzekają na zbyt małą ilość czasu, nieprzychylnego wykładowcę, czy trudne pytania. Zdaniem ekspertów z notatek.pl w wielu wypadkach kłopoty na egzaminach są wynikiem naszych własnych błędów. Jakich błędów powinniśmy unikać przygotowując się do sesji jesiennej?

Zaczynamy się uczyć, kiedy jest już za późno

Jednym z najpoważniejszych i niestety najczęstszych błędów popełnianych przez studentów jest przystępowanie do nauki, gdy jest już zbyt późno. Kiedy dowiadujemy się, że nie poszło nam w sesji letniej, mamy ponad dwa miesiące, żeby przygotować się do egzaminów w sesji jesiennej. Zróbmy wszystko, żeby dobrze wykorzystać ten czas. Nie zapracowaliśmy sobie na beztroskie wakacje, dlatego każdego dnia powinniśmy wygospodarować czas, który przeznaczymy na naukę.

Zapominamy, że najważniejsza jest regularność

Wielu studentów uczy się zrywami, co nie jest efektywne. Raz na jakiś czas przypominają sobie o sesji jesiennej, zaczynają stresować się egzaminami, co motywuje do nauki, jednak przez krótki czas. Pamiętajmy, że od sporadycznego uczenia się całymi nocami lepsza jest systematyczna nauka. Lepiej jest uczyć się krócej, za to regularnie.

Nie mamy dobrych notatek

Błędem, który popełniają studenci jest zapominanie o dobrych notatkach. Jeżeli nie chodziliśmy a zajęcia i nie mamy notatek, nie mamy też możliwości pożyczenia ich od kolegów z roku – nie wszystko stracone. Kompletne notatki z dowolnego przedmiotu znajdziemy w serwisie notatek.pl

Nie przygotowujemy się do pytań egzaminacyjnych

Są studenci, którzy uczą się na pamięć podręczników, nie zastanawiając się jak będzie wyglądał egzamin. Jest to poważny błąd, gdyż przy tego typu strategii jest więcej niż pewne, że będziemy zaskoczeni na egzaminie. Eksperci z notatek.pl radzą znaleźć pytania egzaminacyjne z poprzednich lat i nauczyć się na nie odpowiadać. Bardzo często zdarza się, że pytania egzaminacyjne (zwłaszcza gdy przedmiot prowadzi jeden wykładowca) są bardzo podobne (a niekiedy nawet się powtarzają).

Rezygnujemy z wykonywania zadań, które wydają się nam trudne

Wielkim błędem jest rezygnacja z zadań i przyswajania zagadnień, które wydają się nam najtrudniejsze. Możemy być pewni, że zostaniemy o nie zapytani na egzaminie. Jeżeli materiał jest dla nas bardzo trudny, skonsultujmy się z osobą prowadzącą wykład. Wykładowcy mają dyżury również podczas wakacji. W przypadku, gdy są one odwołane z powodu pandemii, zawsze możemy umówić się na konsultację online. Nie możemy przyjść na egzamin nie rozumiejąc kluczowych dla danego przedmiotu zagadnień.

Przesadzamy z nauką

Niekiedy zdarza się, że studenci przesadzają z nauką. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dopiero zaczynają studia, a porażka na egzaminie jest dla nich takim szokiem, że mogą myśleć jedyne o nauce. Pamiętajmy, że we wszystkim (również w przygotowaniu do egzaminów) należy zachować umiar. Planując naukę uwzględnijmy również czas na sen, relaks i drobne przyjemności.