Rośnie liczba wypadków z hulajnogami w Zielonej Górze nowe przepisy w drodze

2 min czytania
Rośnie liczba wypadków z hulajnogami w Zielonej Górze nowe przepisy w drodze


Coraz więcej niebezpiecznych zdarzeń z udziałem hulajnóg elektrycznych w Zielonej Górze. Czy nowe przepisy i obowiązek kasków dla najmłodszych poprawią bezpieczeństwo na ulicach?

  • Niebezpieczne sytuacje na ul. Sikorskiego w Zielonej Górze z udziałem hulajnóg
  • Nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych w Zielonej Górze

Niebezpieczne sytuacje na ul. Sikorskiego w Zielonej Górze z udziałem hulajnóg

W połowie lipca na ulicy Sikorskiego doszło do groźnego zdarzenia, które ponownie zwróciło uwagę na problem bezpieczeństwa użytkowników hulajnóg elektrycznych. Młody chłopak pędził chodnikiem, uderzając z impetem w przechodnia. Na szczęście pieszy nie odniósł obrażeń, jednak hulajnoga zakończyła jazdę złamaniem nogi kierującego. Policja ukarała sprawcę mandatem w wysokości 150 złotych, podkreślając, że to nadmierna prędkość była przyczyną kolizji.

To zdarzenie nie jest odosobnione – w pierwszych dniach lipca do zielonogórskiego szpitala trafili dwaj młodzi użytkownicy hulajnóg po poważnych upadkach. Jeden z nich, chłopiec, wymagał intensywnej terapii i został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, a dziewczynka przeszła skomplikowaną operację po licznych złamaniach twarzoczaszki.

Nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych w Zielonej Górze

W obliczu rosnącej liczby wypadków Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje zmiany w przepisach mające na celu zwiększenie ochrony użytkowników hulajnóg. Projekt zakłada m.in. obowiązek noszenia kasków przez osoby poniżej 16 roku życia korzystające z hulajnóg, rowerów oraz deskorolek elektrycznych. Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, skupiająca ekspertów i lekarzy, popiera te propozycje.

Sejm planuje rozpatrzyć nowe przepisy już jesienią tego roku, a ich wejście w życie przewidziane jest na początek 2026 roku. Małgorzata Stanisławska, rzecznik Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze, ocenia ten pomysł pozytywnie:

„Oczywiście kask nie gwarantuje nam nieśmiertelności, bo przy prędkości 60, a nawet 80 km na godzinę przy zderzeniu z drzewem osoba jadąca na hulajnodze nie ma wielkich szans. Ale przy niektórych upadkach kask może zamortyzować tragiczne w skutkach uderzenie głową w beton. Najważniejsza jest jednak świadomość osób dorosłych, żeby uczulały swoje dzieci, że hulajnoga to nie gadżet. Trzeba korzystać z niej bezpiecznie, a nie prowadząc pojazd w dwie osoby. A to niestety zdarza się nagminnie.”

Apel policji i specjalistów jest jasny – bezpieczeństwo na drogach zależy od rozsądku każdego użytkownika hulajnogi oraz odpowiedzialności opiekunów młodzieży.

Na podst. UM Zielona Góra

Autor: krystian