„ …strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli…”- w miniony weekend po raz kolejny zielonogórscy policjanci udowodnili, że rota ślubowania towarzyszy im w służbie każdego dnia. Dyżurny jednostki - młodszy aspirant Przemysław Dudzik wraz ze swoim zastępcą aspirantem Pawłem Pępkowskim dzięki szybkiej reakcji, swojemu zaangażowaniu oraz właściwej koordynacji służb uratowali młodą kobietę, która chciała odebrać sobie życie.

Około godziny 1.50 w nocy z piątku na sobotę (23.10) Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze młodszy aspirant Przemysław Dudzik otrzymał z Centrum Powiadamiania Ratunkowego informację, że młoda kobieta chce popełnić samobójstwo. Zgłaszający wskazał że rozmawiał przez komunikator internetowy ze znajomą (której danych praktycznie nie znał i nie wiedział, gdzie ona dokładnie mieszka). Rozmowa była na tyle niepokojąca, że mężczyzna postanowił zawiadomić Policję, niestety nie znał nazwiska znajomej, znał tylko nazwę ulicy w Zielonej Górze przy której dziewczyna ma mieszkać.

Młodszy aspirant Przemysław Dudzik wspólnie z zastępcą aspirantem Pawłem Pępkowskim zaczęli ustalać kim może być młoda kobieta i gdzie może przebywać. Sytuacja była o tyle utrudniona, że policjanci nie mieli żadnych danych, które pozwoliłyby odnaleźć kobietę. Za pośrednictwem dostępnych komunikatorów, mediów społecznościowych oraz bazy PESEL policjanci ustalili dane personalne poszukiwanej. W trybie pilnym w miejsce zameldowania został skierowany jeden z patroli by uzyskać jakiekolwiek dane na jej temat. Patrol ustalił, że pod tym adresem mieszka jej dziadek i nie wie gdzie mieszka wnuczka, a matka przebywa za granicą. W tym czasie dyżurni wysłali już drugi patrol na ulicę wskazaną przez zgłaszającego. W bloku w jednym z mieszkań było zapalone światło jednakże nikt nie otwierał drzwi. Policjanci ustalili, że to mieszkanie jest wynajmowane przez młodą kobietę. Dyżurni pilnie na miejsce skierowali Państwową Straż Pożarną, a strażacy pomogli otworzyć drzwi do lokalu. Policjanci po wejściu do mieszkania w łazience odnaleźli nieprzytomną młodą kobietę. Na miejsce zostało pilnie skierowane Pogotowie Ratunkowe, które zabrało kobietę do szpitala.    

Szybkie działanie oraz zaangażowanie służby dyżurnej oraz sprawność patrolu interweniującego w terenie pozwoliły zdążyć na czas i uratować kolejne ludzkie życie. Zielonogórscy policjanci po raz kolejny mogli poczuć ogromną satysfakcję ze swojej służby, uświadamiając sobie jak ważne jest ich działanie i jaki mogą mieć wpływ na ludzkie życie.  

Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc.

Jeśli widzisz, że ktoś z Twojego otoczenia jest przygnębiony, to zapytaj, jak możesz mu pomóc, udziel praktycznej pomocy, uczul bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.

Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie innej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się ktoś potrzebujący pomocy.

Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Korzystaj też z bezpłatnych telefonów pomocowych takich jak m.in.:

116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00

116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

800 121212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.