Zielonogórscy policjanci wielokrotnie przypominają jak ważna jest widoczność pieszych i rowerzystów na drodze. Edukację dla bezpieczeństwa mundurowi rozpoczynają już od przedszkoli. W ubiegłym tygodniu policjantka ruchu drogowego odwiedziła dzieci z dwóch placówek przypominając również o roli odblaskowych elementów.

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza drodze poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci od wielu już lat mówią o tym jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ciemności, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym – powinniśmy również mówić o tym naszym dzieciom. Zielonogórscy policjanci podczas wszystkich spotkań dotyczących bezpieczeństwa przypominają o tym jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów. Przez wiele lat w Zielonej Górze prowadzona była wspólnie z Urzędem Miasta duża kampania edukacyjna „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”. Podczas tej kampanii wszyscy uczniowie zielonogórskich szkół dostawali odblaskowe światełka, naklejki czy opaski. Obecnie wiele ubrań, tornistrów, plecaków czy butów dla dzieci posiada już fabrycznie wszyte odblaskowe elementy.

Młodszy aspirant Agnieszka Włodarska z Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy odwiedziła w ubiegłym tygodniu dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 17 oraz Przedszkola „Wesoły Zakątek”. Rozmawiała z dziećmi o zasadach bezpiecznego poruszania się pod drodze. Zwróciła uwagę na zachowania niebezpieczne na drodze, takie jak: korzystanie z telefonu, nieostrożne wejście na jezdnię, przebieganie przez przejście dla pieszych. Przypomniała również o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, a także o zasadzie ograniczonego zaufania w ruchu drogowym.

Policjantka przeprowadziła również praktyczne zajęcia z przechodzenia przez jezdnię po wyznaczonym przejściu dla pieszych. Najważniejszym jednak elementem spotkania było omówienie korzyści z używania elementów odblaskowych. Każde z dzieci na koniec spotkania otrzymało odblaskowy element.

Uwaga!

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoby poruszające się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, są zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4