Zielonogórscy policjanci niemal codziennie zatrzymują kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub odurzonych narkotykami. Od piątku do wczoraj zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących – dwaj z nich spowodowali kolizje drogowe. Mimo zwiększenia kar wciąż znajdują się nieodpowiedzialni, którzy pod wpływem alkoholu decydują się kierować samochodami i stwarzają tym samym zagrożenie w ruchu drogowym.
Od wielu lat piszemy o działaniach Policji zmierzających do ograniczenia liczby pijanych kierowców na polskich drogach. Wszyscy policjanci zielonogórskiej komendy, komisariatu w Sulechowie oraz pełniący służbę w naszym powiecie policjanci oddziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. w czasie służb patrolowych kontrolują trzeźwość kierujących pojazdami. Niestety mimo wzmożonych kontroli, zaostrzenia kar wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków.
Od początku roku zielonogórscy policjanci zatrzymali 16 nietrzeźwych za kierownicą, 2 po użyciu alkoholu oraz 3 kierujących pod wpływem narkotyków. W czasie minionego weekendu natomiast aż dwóch nietrzeźwych za kierownicą spowodowało kolizje drogowe!
W piątek przed 23.00 na ulicy Słonecznej w Czerwieńsku kierujący Citroenem C2 42-letni obywatel Ukrainy spowodował kolizję mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu.
W niedzielę o godzinie 15.30 na ulicy Makowej w Zielonej Górze 36-letni obywatel Ukrainy kierując Mitsubishi również spowodował kolizję drogową z samochodem Audi, a badanie wykazało, że ma w organizmie niemal 1,5 promila.
Również w niedzielę w Raculi na ulicy Głogowskiej o godzinie 14.30 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd ciężarowy. Kierujący nim 42-letni obywatel Białorusi miał w organizmie ponad 2.8 promila alkoholu.
Przypominamy:
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.
Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.