Lubuscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Prędkość”, podczas których zwracali szczególną uwagę na stosowanie się kierowców do obowiązujących ograniczeń. Osoby łamiące przepisy musiały liczyć się z poważnymi konsekwencjami w postaci wysokich mandatów lub wniosków do sądu. Piraci drogowi, którzy rażąco przekraczali dopuszczalną prędkość mieli dodatkowo zatrzymywane prawa jazdy. Wszystko po to, aby na drogach było bezpieczniej.
Jazda z nadmierną prędkością i niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków i ludzkich tragedii. Im szybsza jazda, tym dłuższe hamowanie i krótszy czas na reakcję w przypadku pojawienia się przeszkody na drodze. Kierowcy decydujący się na mocniejsze naciśnięcie na pedał gazu i złamanie przepisów, zgadzają się z pełną świadomością na ryzyko spowodowania wypadku, utraty zdrowia, a nawet życia.
Na tego typu zachowanie lubuscy policjanci nie mogą pozwolić i z pełną stanowczością reagują na wszelkie przypadki przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących. Tylko od początku 2022 roku funkcjonariusze ujawnili ponad 15,5 tysiąca osób, które nie stosowały się do obowiązujących ograniczeń, co stanowi prawie 60% wszystkich wykroczeń popełnianych w ruchu drogowym. Niestety wciąż zdarzają się kierowcy, którzy nawet w terenie zabudowanym potrafią poruszać się z prędkościami przekraczającymi 100 km/h. Od początku roku, lubuscy policjanci ujawnili takich przypadków 260. Wszystkim tym kierowcom funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy, nałożyli wysoki mandat lub skierowali sprawę do sądu.
W środę (27 kwietnia) lubuscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Prędkość”, podczas których zwracali szczególną uwagę właśnie na stosowanie się kierowców do obowiązujących ograniczeń. Funkcjonariusze wykorzystując nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz laserowe mierniki prędkości byli obecni na wielu ciągach komunikacyjnych naszego województwa i przyglądali się zachowaniom zmotoryzowanych. Osoby łamiące przepisy, musiały liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Wysoka grzywna czy utrata uprawnień to jednak najmniejsza kara za takie zachowanie. Mogło one bowiem doprowadzić do śmierci nie tylko kierującego, ale także innych podróżnych.
Policjanci każdego dnia reagują na przypadki łamania przepisów drogowych, eliminując tym samym potencjalne zagrożenia. Aby jednak na drogach było bezpiecznie, niezbędne jest zaangażowanie i odpowiedzialność samych kierowców. Wspólne starania funkcjonariuszy i podróżnych dają dużą szansę, że do celu dojedziemy spokojnie, bez żadnych zagrożeń.
Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim