W związku z tym, że słoneczna pogoda sprzyja zarówno rowerzystom jak i pieszym, policjanci przesiedli się na rowery i już od kilku tygodni do służby w mieście wyjeżdżają w patrolach rowerowych. Zadania takiego patrolu są takie same jak w innych patrolach, jednak policjanci na rowerach mają tę przewagę, że mogą się szybciej poruszać w trudnodostępnym terenie jak parkowe alejki, leśne ścieżki czy wąskie uliczki aby dojechać wszędzie tam gdzie są potrzebni.
W centrum miasta, a także w parkach i na przedmieściach pojawili się policjanci na rowerach. Poruszanie się jednośladem umożliwia mundurowym dotarcie w takie miejsca, gdzie dojazd radiowozem jest utrudniony lub niemożliwy. Pozwala to na szybkie i sprawne dojechanie na miejsce interwencji.
Pełniąc służbę na rowerach, funkcjonariusze zwracają uwagę na wykroczenia porządkowe, szczególnie związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, a na polecenie dyżurnego podejmują różne interwencje lub też służą pomocą innym patrolom. Bardzo ważne w ich służbie jest jednak oddziaływanie prewencyjne oraz dbanie o ład i porządek w mieście.
Już od kilku tygodni w zielonogórskich parkach, w ścisłym centrum miasta, w lasach, przy zbiornikach wodnych, czy na ścieżkach rowerowych, mieszkańcy mogą spotkać mundurowych, którzy pełnią służbę patrolową na rowerach. Dzięki rowerom policjanci łatwo przemieszczają się w strefach, gdzie wyłączony lub ograniczony jest ruch pojazdów mechanicznych czyli na przykład na zielonogórskim deptaku. Policjanci na rowerach mogą być bliżej mieszkańców, a mobilność takiego patrolu pozwala na sprawne poruszanie się po trudniej dostępnych terenach.
Policjanci z grupy rowerowej są nieco inaczej umundurowani niż ich koledzy, których możemy spotkać na co dzień na ulicach naszego miasta. Policjant pełniący służbę na rowerze ma białą koszulkę z napisem „Policja” oraz czarne spodnie długości ¾ lub krótkie spodenki. Ze względów bezpieczeństwa policjanci na rowerach nie noszą czapek tylko kaski, są natomiast tak samo wyposażeni i uzbrojeni, jak policjanci w patrolach pieszych czy zmotoryzowanych.
Od początku sezonu rowerowego, aż do jego zakończenia zaplanowanych zostało po kilka takich patroli w tygodniu.