Na ten dzień długo czekały osoby lubiące porządek w mieście. Od czwartku elektroniczną zaporę blokującą wjazd na deptak pokonają wyłącznie mieszkańcy, którzy mają pozwolenie i służby ratownicze. Dla kurierów i pojazdów zaopatrzenia wyznaczono godziny, aby mogli dowieźć towar i przesyłki.

 
 
 
Uprawniony kierowca otrzyma zgodę na wjazd na deptak tylko wybranym wlotem, jak najbliższym docelowego miejsca dojazdu. Każdy zainteresowany we wniosku podaje tylko jeden numer telefonu, przy pomocy którego opuści zapory. W systemie można zarejestrować więcej niż jeden pojazd, ale obsłuży je tylko wspomniany jeden telefon. Będzie też dodatkowa możliwość otwierania zapór - przy użyciu kodu PIN za pomocą klawiatury numerycznej zainstalowanej na terminalu. Taki numer PIN otrzyma na maila uprawniony kierowca.

 

 

Czerwone i zielone

Zapory zasadniczo będą znajdowały się w pozycji wysuniętej, o czym poinformuje kierowców czerwony sygnalizator. Kierowca sam opuści słupki zaporowe za pomocą telefonu komórkowego. Na adres mailowy otrzyma numer telefonu dedykowany do danej zapory i wybierając go na smartfonie, spowoduje opuszczenie zapory. Blokada błyskawicznie schowa się w podłożu. Gdy samochód przejedzie, zapora podniesie się. Nikt nie zdąży przejechać „na gapę” za uprawnionym kierowcą. Grozi to sytuacją, że auto zawiśnie na podnoszącej się blokadzie, a to oznacza mandat i zapłatę za uszkodzony słupek.

Po opuszczeniu słupków sygnalizator będzie wskazywał zielone światło. Możliwość przejazdu trwa kilkadziesiąt sekund. Po tym czasie sygnalizator zacznie migać na czerwono, potem zapali się stałe czerwone światło i po chwili słupki pojadą w górę.

- Zwracam szczególną uwagę na stosowanie się do kolorów wyświetlanych przez sygnalizator - dodaje M. Bela.

 

 

Godziny dla kurierów

- Będzie też możliwość awaryjnego otwierania. Wtedy należy zadzwonić do dyspozytora w centrum monitoringu i poprosić, by zdalnie opuścił zaporę. Numery telefonu do centrum monitoringu będą pod kodem QR na terminalu z semaforem, przy opuszczanych słupkach. Kod QR przekieruje na instrukcję obsługi systemu - uzupełnia M. Bela.

Od poniedziałku do piątku w godz. 5.00-11.00 oraz w soboty od 5.00 do 9.00 zapory zostaną opuszczone, aby umożliwić pracę pojazdom zaopatrzenia, firmom kurierskim i ochroniarskim.

Osoby, które nie zdążyły mogą się jeszcze postarać o pozwolenie na wjazd - mówi Michał Bela z Departamentu Inwestycji Miejskich. I dodaje: - Komplet informacji znajdziemy w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie https://zapory.zielona-gora.pl, gdzie złożymy wnioski.

Inwestycję zrealizowała szczecińska firma Indemar. Słupki i ruchome blokady stanęły w 23 lokalizacjach. W 12 miejscach zamontowano blokady ze słupkami chowanymi elektromechanicznie, w 11 blokady ze słupkami stałymi lub wykręcanymi i elementami małej architektury, np. donicami. W sześciu lokalizacjach zaprojektowano dodatkowe punkty z kamerami - uzupełnienie systemu monitoringu.

Gdzie można znaleźć taki wniosek i zapoznać się z regulaminem wjazdu na deptak?

Na miejskiej stronie http://www.zielona-gora.pl/ wybieramy zakładkę urząd miasta. Następnie w menu przedmiotowym klikamy na zakładkę departamenty, wydziały i biura. Po rozwinięciu klikamy na Departament Zarządzania Drogami (DZ). Ostatni krok - klikamy na „uzyskanie zezwolenia wjazdu na deptak”.