Kiedy detoks alkoholowy to jedyne rozwiązanie?

Samodzielna walka z uzależnieniem od alkoholu często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nawet osoby o silnej woli, które potrafią podjąć się i przetrwać pewien czas bez picia, w końcu się załamują. Wtedy warto podjąć się detoksu alkoholowego pomagającego przezwyciężyć zespół abstynencji.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy to pierwszy proces, przez który przechodzi zazwyczaj osoba rozpoczynająca terapię leczenia uzależnień. Polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn, co oznacza całkowite zaniechanie picia. Niestety przejawia się to objawami zespołu abstynencji, czyli złym samopoczuciem, wymiotami, zawrotami głowy, uderzeniami gorąca czy drgawkami. Na tym etapie organizm zaczyna również ujawniać wszystkie problemy zdrowotne, jakie przez lata się potęgowały. Z tego powodu m.in. detoks Zielona Góra przeprowadza się pod opieką lekarzy. Samodzielne utrzymanie stabilnego stanu jest sporym wyzwaniem i często kończy się powrotem do uzależnienia, nawet pomimo silnej woli chorego oraz wsparcia bliskich.

Kiedy wybrać detoks alkoholowy?

Chęć poddania się detoksowi i świadomość problemu to pierwszy krok do odzyskania kontroli na własnym życiem. Proces ten należy przeprowadzać w ośrodku leczenia uzależnień. Oczywiście wiele osób próbuje podjąć się tego zadania samodzielnie, jednak brak opieki specjalistów okazuje się trudnym do przejścia tematem. Na detoks najlepiej udać się jak najwcześniej. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy uzależnienia lub obawiasz się, że może do tego dojść, to pierwszy znak, aby udać się do terapeuty, który podpowie, jakie działania warto podjąć. W przypadku osób w zaawansowanym stadium uzależnienia oczyszczenie organizmu z toksyn jest nieuniknionym i wymagającym etapem.

Czy detoks dotyczy tylko alkoholizmu?

Detoks na ogół wiąże się z odtruwaniem organizmu. To pierwszy etap w leczeniu uzależnień, ponieważ organizm, pomimo że sam bardzo dobrze na ogół sobie z tym radzi, po długotrwałym wpływie substancji wyniszczających potrzebuje pomocy z zewnątrz. Wypłukanie toksyn ma ważny wkład w leczeniu:

  • alkoholizmu;
  • narkomanii;
  • lekomanii;

W trakcie tego procesu pacjenci często odczuwają niepokój oraz towarzyszą im niepokojące objawy zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym. Z tego powodu detoks domowy nie zawsze okazuje się najlepszym pomysłem. Bardzo istotny w tym czasie jest również odstęp do odpowiednich leków oraz możliwość dostarczenia wymaganej ilości płynów i elektrolitów.

Co dzieje się później?

Jednym z często pojawiających się mitów jest przekonanie, że odstawienie alkoholu czy innej używki i przetrwanie detoksu doprowadzą do całkowitego wyzdrowienia. Niestety droga do szczęścia okazuje się długa i dla wielu wymagająca. Po procesie odtruwania organizmu pora na przepracowanie problemów psychicznych, które powstały w przeciągu lat. Wiąże się to z przejściem przez wszystkie dotychczasowe lęki i stawieniem im czoła. Terapeuci w ośrodkach leczniczych dążą do rozwiązania zakorzenionych problemów oraz wskazania właściwej drogi mogącej powstrzymać nawrót choroby.