W zielonogórskich mediach oraz w mediach społecznościowych pojawiają się od wczoraj informacje o białym busie, który miał się pojawić pod jedną ze szkół, a mężczyzna/mężczyźni z tego busa mieli zaczepiać dzieci. Dotychczas nie możemy potwierdzić, że takie zdarzenie rzeczywiście miało miejsce.

Zielonogórscy policjanci otrzymali taką informację i jak zawsze w takich przypadkach traktują zgłoszenie z należytą starannością. Na miejsce zostały skierowane patrole umundurowane i służby kryminalne. Również dzisiaj policjanci sprawdzają te informacje.  Policyjne patrole monitorują także okolice zielonogórskich szkół.

Prosimy zarówno media jak i osoby prywatne o nierozpowszechnianie fałszywych i niesprawdzonych informacji służących jedynie wzbudzaniu niepotrzebnego niepokoju. Sprawdzajmy źródła informacji, które czytamy w Internecie. 

Fałszywa informacja, która nie odzwierciedla opisywanych zdarzeń, ma zawsze konkretny cel — wywołać strach i niepokój społeczny. Spowodować zmianę postawy i wzbudzić negatywne postrzeganie konkretnych osób, grup społecznych, czy też narodów. Nie wierzmy takim przekazom i zawsze weryfikujmy ich treść, bo często NIE SĄ PRAWDZIWE. Są to współczesne metody działania, które określone grupy osób wykorzystują niejednokrotnie do siania niepokoju społecznego.

Zielonogórscy policjanci przez cały rok prowadzą w różnych szkołach zajęcia edukacyjne, podczas których informują o różnego rodzaju niebezpieczeństwach, uczą jak ich unikać oraz w jaki sposób reagować i do kogo zwrócić się o pomoc. Pamiętajmy także,  aby na co dzień rozmawiać z naszymi dziećmi o zagrożeniach i przestrzegać, a także uczyć jak powinny się zachować. Uczmy je jak należy zachować się w drodze do szkoły, aby przestrzegały zasad i przepisów ruchu drogowego, a także jak powinny zachować się w kontaktach z obcymi i kogo powinny powiadomić w razie zaistnienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Mając taką wiedzę przekazaną przez rodziców, policjantów i nauczycieli dzieci będą potrafiły właściwie się zachować, a poprzez to będą bardziej bezpieczne.