Jeśli jesteśmy ubezpieczeni w ramach NFZ, w Polsce możemy liczyć na wsparcie lekarzy. Jak jednak wygląda sytuacja, gdy udajemy się na zagraniczne wczasy? Czy tam również koszty naszego leczenia weźmie na siebie państwo?
Przede wszystkim karta EKUZ
Aby pomoc poza granicami Polski została nam udzielona w ramach NFZ, powinniśmy posiadać ważną kartę EKUZ. Skrót ten oznacza Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten jest respektowany we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Jeśli planujemy wyjechać za granicę, choćby w ramach kilkudniowych wakacji, to zdecydowanie warto zadbać o wyrobienie tego dokumentu. Choć nie działa on w pełni kompleksowo, to jednak może nam się przydać w niektórych sytuacjach.
EKUZ czy polisa turystyczna?
Niestety, sporym minusem karty EKUZ jest to, że każde państwo indywidualnie określa, na jaką pomoc możemy w jej ramach liczyć. Oznacza to, że przykładowo w Niemczech koszt operacji pokryje NFZ, ale gdy ten sam zabieg trzeba będzie wykonać we Włoszech, to już przyjdzie nam za niego zapłacić. Dlatego przed każdym wyjazdem dokładnie zapoznajmy się z tym, co takiego może nam zapewnić EKUZ w danym kraju.
Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy, dokument ten bywa przydatny, jednak nie oferuje nam w pełni kompleksowej pomocy. Tę zapewni dam dopiero polisa turystyczna, ponieważ w jej ramach możemy liczyć na takie rzeczy jak:
- Pokrycie kosztów rehabilitacji;
- Pomoc w znalezieniu zakwaterowania, jeśli z powodu choroby nie jesteśmy w stanie wrócić do kraju;
- Odszkodowanie za zgubiony bagaż;
- Obecność tłumacza podczas rozmów z lekarzem;
Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki pakiet się zdecydujemy. Jednak już podstawowa wersja polisy turystycznej może zapewnić nam lepszą pomoc niż karta EKUZ. Jak znaleźć tanie ubezpieczenie? Na przykład za pośrednictwem specjalnego kalkulatora, który pokaże nam najlepsze oferty: https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.
Co zapewni nam NFZ za granicą?
Jeśli mamy już wyrobioną kartę EKUZ i udajemy się do państwa, które respektuje ten dokument, to możemy liczyć na pewne korzyści z nim związane. W jego ramach możemy korzystać z publicznych ośrodków zdrowia. Może się jednak zdarzyć, że i tak przyjdzie nam nieco zapłacić. Przykładowo w Chorwacji 20% kosztów pokrywa poszkodowany. Do tego niektóre państwa pobierają opłatę za przejazd karetką, a także za poszczególne zabiegi w szpitalu.
Wychodzi więc na to, że w ramach EKUZ możemy liczyć jedynie na podstawową pomoc medyczną. Oczywiście i tak jest ona lepsza od żadnego wsparcia, natomiast wyraźnie widać, że w razie większych problemów zdecydowanie bardziej pomocne okaże się ubezpieczenie turystyczne. Przed wyjazdem sprawdźmy listę refundowanych świadczeń dla kraju, do którego się udajemy, aby nie być niczym zaskoczonym.
Więcej na temat NFZ za granicą przeczytasz tutaj: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/co-obejmuje-ubezpieczenie-nfz-za-granica.