Apteczka pierwszej pomocy to fundament, wokół którego często budowana jest cała akcja ratownicza. Musi być ona solidna, wytrzymała, a jednocześnie odpowiednio wyposażona. Na jaki model warto się zdecydować? Wreszcie, czy to prawda, że inwestycja w apteczkę modułową po prostu się opłaca? Sprawdźmy!
Najważniejsze cechy apteczki – zobacz, o czym warto pamiętać przed zakupem!
Wbrew obiegowej opinii, dość łatwo można wskazać kilka kluczowych cech, jakie powinny spełniać takie produkty. Na pewno trzeba docenić te apteczki, które są:
- wykonane z solidnego, wytrzymałego tworzywa,
- poręczne,
- mają wzmocnienia wykonane z tytanowych nici Reutex,
- są zgodne z wytycznymi Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej (KSRG 06.2021).
Nie są to jednak wszystkie kluczowe cechy. Duże znaczenie odgrywa też to, czy akcesorium jest ustawne oraz łatwe w transportowaniu. Dobrze byłoby, gdyby taką apteczkę można było albo nieść w dłoni, albo transportować na plecach, na przykład, gdyby trzeba było udzielić pierwszej pomocy w trudnodostępnym terenie. Właśnie takie apteczki kupisz w Centrum Ratownictwa: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16.
Warto pamiętać też o tym, że produkty medyczne, które znajdują się w takiej apteczce modułowej powinny być odpowiednio zabezpieczone. W czasie udzielania pierwszej pomocy liczy się każda sekunda. Ratownik nie może tracić czasu i szukać po całej torbie opaski uciskowej, która wysunęła się z jednej z przegród. To właśnie takie szczegóły potrafią zaważyć na tym, czy pomoc będzie udzielona szybko, a jednocześnie w pełni profesjonalnie.
Jak wyposażyć apteczkę pierwszej pomocy?
Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Kluczowe są okoliczności oraz czynniki ryzyka, jakie przeważają np. w firmie. Zupełnie inaczej do tego wyzwania podejdą pracownicy biurowi, a inaczej osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo załogi w dużych fabrykach czy np. hutach, gdzie dodatkowo trzeba mierzyć się z ryzykiem wystąpienia poparzeń lub kontaktu z substancjami żrącymi.
Torba ratownika KPP PRO od Centrum Ratownictwa
Mimo tych wszystkich różnic można jednak wskazać kilka cech wspólnych, które świetnie sprawdzą się praktycznie w każdej apteczce modułowej. Zawsze przydają nam się:
- bandaże elastyczne w różnych rozmiarach (zwykle 8, 10, 12),
- chusty trójkątne,
- bandaże dziane,
- koce ratunkowe,
- gaziki,
- rękawiczki jednorazowe,
- nożyczki,
- rurki ustno gardłowe,
- rurki nosowo gardłowe,
- środki do dezynfekcji dłoni,
- maseczki,
- plastry,
- urządzenia do usuwania kleszczy, np. specjalistyczne lassa,
- szyny usztywniające,
- stazy.
Tak wyposażona apteczka modułowa zapewnia bardzo duży bufor bezpieczeństwa. Powinna świetnie sprawdzić się zarówno podczas prostej akcji, gdzie będzie trzeba opatrzyć ranę ciętą, ale i w nieco bardziej skomplikowanych sytuacjach, kiedy będzie trzeba np. szybko zatamować duży krwotok, chroniąc jednocześnie osobę poszkodowaną przed wychłodzeniem.
Czy warto inwestować w apteczkę pierwszej pomocy?
Tak, zdecydowanie. Wynika to m.in. z tego, że w zdecydowanej większości firm zatrudniających pracowników, jest ona obowiązkowym elementem wyposażenia, co reguluje Kodeks Pracy. Apteczka jest także obowiązkowa dla kierowców zawodowych, w tym taksówkarzy oraz kierowców autobusów.
Nie ulega też wątpliwości, że warto zaopatrzyć się w takie akcesorium do domu. To także ciekawe rozwiązanie dla osób aktywnych, które lubią spędzać czas z dala od cywilizacji, np. w górach. W takiej sytuacji już zwykła, mobilna apteczka, która waży zaledwie kilkaset gramów, daje nam ogromny bufor bezpieczeństwa!