Zielonogórscy policjanci podczas swoich służb kontrolują pojazdy. Zawsze w takich przypadkach sprawdzane są także uprawnienia kierującego. Każdego dnia zatrzymywane są osoby, które kierują samochodem mimo administracyjnie zatrzymanego prawa jazdy czy nawet łamiące sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Przypominamy – złamanie sądowego czy administracyjnego zakazu jest przestępstwem.
Kontrole pojazdów to codzienne zadania nie tylko patroli ruchu drogowego, ale wszystkich policjantów w służbie. Każdego dnia zatrzymywani są kierujący, którzy popełniają drogowe wykroczenia, ale – co obserwujemy od dłuższego już czasu – także tacy, którzy mają administracyjnie zatrzymane uprawnienia do kierowania lub nawet orzeczone sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.
Tylko wczoraj (21.02) zielonogórscy policjanci zatrzymali trzy takie osoby. W Brzeziu koło Sulechowa 35-latek z Nowej Soli kierował samochodem BMW mimo aktywnych dwóch sądowych zakazów wydanych w 2022 roku przez sądy w Zielonej Górze i w Nowej Soli.
W Zielonej Górze dzielnicowi zatrzymali kierującego samochodem Volvo mężczyznę, który ma przez starostę gorzowskiego administracyjnie zatrzymane uprawnienia.
W Leśniowie Wielkim policjanci ruchu drogowego zatrzymali 46-latka z powiatu polkowickiego, który kierował Volkswagenem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania wydanej przez starostę lubińskiego.
Przypominamy – złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem z artykułu 244 kodeksu karnego, za którego popełnienie grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Notoryczne zatrzymywanie kierującego łamiącego zakaz sądowy może skutkować dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów orzeczonym przez sąd.
Prowadzenie pojazdu pomimo uprawnień do kierowania zatrzymanych administracyjnie na 3 miesiące powoduje przedłużenie zakazu do 6 miesięcy. Jeżeli ten kierujący zostanie zatrzymany po raz kolejny – jego uprawnienia do kierowania zostaną cofnięte przez organ wydający prawo jazdy.
Jeżeli taka osoba zdecyduje się na prowadzenie pojazdu bez uprawnień – popełnia przestępstwo z artykułu 180a kodeksu karnego – i za to podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.