Policjanci z Wydziału Prewencji zielonogórskiej komendy miejskiej w ostatnich dniach spotkali się z dziećmi z zerówki Miejskiego Przedszkola nr 34 oraz uczniami klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1. Przypominali najmłodszym o zasadach bezpiecznego zachowania na drodze. Nie brakło również ćwiczeń praktycznych.

Zielonogórscy policjanci od wielu już lat prowadzą spotkania w szkołach i przedszkolach dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Te zajęcia są ważne szczególnie dla dzieci ze szkół oddalonych od ich miejsca zamieszkania. Policjanci wiedząc, że najbardziej narażone są dzieci najmłodsze, które często samodzielnie pokonują drogę do szkoły, czuwają nad ich bezpieczeństwem w ramach corocznych działań „Bezpieczna droga do szkoły” zarówno kontrolując okolice placówek oświatowych, jak i spotykając się z uczniami najmłodszych klas. Mundurowi nie zapominają także o przedszkolakach.

Najwięcej emocji i radości wzbudzają zawsze zajęcia praktyczne, podczas których same dzieci pokazują jak należy prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych. Ogromną pomocą i atrakcją jest mobilne miasteczko umiejętności drogowych, dzięki któremu mundurowi mogą zaaranżować przejście dla pieszych, a także prezentować różne znaki drogowe. Przed przystąpieniem do ćwiczeń prowadzący przypominają o konieczności upewnienia się czy można bezpiecznie przejść na drugą stronę. Same dzieci w trakcie rozmów z policjantkami i policjantami wspominają, że czasem młodzież przechodzi przez jezdnię słuchając muzyki czy korzystając z telefonu, a takie zachowanie może być niebezpieczne, bo odwraca uwagę od tego co dzieje się na drodze. Mundurowi zawsze przypominają również o obowiązku przechodzenia przez jezdnię wyłącznie na zielonym świetle, choćby nawet miało to oznaczać dłuższe oczekiwanie.

W ostatnich dniach młodszy aspirant Damian Wieczorek przyjął z wizytą w zielonogórskiej komendzie dzieci z zerówki z Miejskiego Przedszkola nr 34, a sierżant sztabowy Kamil Sałek prowadził zajęcia dla wszystkich pierwszych klas w Szkole Podstawowej nr 1. Na koniec spotkania każdy z uczestników dostał od mundurowych element odblaskowy.