Bezpieczeństwo seniorów to bardzo ważny temat życia społecznego, poruszany podczas spotkań czy otwartych debat ze społeczeństwem. Bezpośredni kontakt z osobami narażonymi na oszustwa i kradzieże to również jedno z narzędzi wykorzystywanych w komunikacji Policji z seniorami. Taka debata z osobami starszymi odbyła się wczoraj (7.11) w Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulechowie.
Policjanci od wielu lat wykorzystują debaty do spotkań i przekazania najnowszych i najważniejszych informacji dotyczących zasad bezpieczeństwa, niezbędnych w dzisiejszym świecie. Nie inaczej było wczoraj (7.11) w Domu Dziennego Pobytu Emeryta i Rencisty Centrum Usług Socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulechowie. Debata była okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w kontaktach telefonicznych, ale także przekazania informacji jak nie dać się oszukać.
W debacie wzięli udział policjanci z Sulechowa: komisarz Monika Nowakowska – komendant komisariatu, aspirant sztabowy Ireneusz Adamczyk – naczelnik wydziału prewencji oraz sierżant sztabowy Krzysztof Kasperski – specjalista profilaktyki. Prelegentką podczas debaty była podinspektor Małgorzata Stanisławska – rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze, która od wielu już lat organizuje i uczestniczy w takich spotkaniach dzieląc się zdobytą przez lata wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa seniorów. Policjantka podała wiele przykładów oszustw i różnego rodzaju podstępnego działania ze strony przestępców, na które narażeni są już nie tylko seniorzy, ale także młodzi ludzie korzystający z Internetu. Ponadto przedstawiła o omówiła nowe sposoby i sztuczki jakimi posługują się oszuści, aby zmanipulować swoich rozmówców, a w konsekwencji zdobyć dane do kont bankowych, a następnie je okraść.
Ogromne wrażenie na uczestnikach debaty zrobiła autentyczna rozmowa telefoniczna z oszustem, nagrana przez policjantkę z Komendy Stołecznej Policji podinspektor Małgorzatę Sokołowską autorkę bloga „Z pamiętnika policjantki”, w którym edukuje ona dzieci i dorosłych w zakresie bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania mogli się przekonać i usłyszeć jak działają oszuści i jak bardzo są przebiegli, a także jak potrafią być cierpliwi i przygotowani na różne pytania. Policjantka omówiła tę rozmowę, wyjaśniając na co należy zwrócić uwagę, w przypadku gdyby ktoś z obecnych odebrał podobny telefon.
To już kolejne spotkanie z seniorami, na którym policjanci przypominali o konieczności zachowana zasad bezpieczeństwa oraz przedstawiali mechanizmy działania sprawców wykorzystujących różnego rodzaju metody i podstępy. Mieszkańcy po debacie deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych takich spotkaniach, ponieważ dzięki temu mają większą świadomość potencjalnych zagrożeń i wiedzą jak się przed nimi obronić.
Ale oprócz bezpieczeństwa w sferze wirtualnej i w kontaktach telefonicznych, policjanci zadbali też o bezpieczeństwo seniorów na drodze, rozdając opaski odblaskowe, które zwiększają widoczność pieszych zwłaszcza teraz w okresie jesiennym, gdy wcześnie zapada zmierzch.