Nowy grób dla dzieci zmarłych przed narodzeniem poświęcony w Zielonej Górze

W Zielonej Górze powstał nowy grobowiec dla dzieci, które odeszły przed narodzinami. To miejsce ma nie tylko upamiętnić najmłodszych mieszkańców miasta, ale także przynieść ukojenie ich rodzinom w trudnych chwilach.
- Nowy grobowiec na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze
- Zielonogórzanie wspierają inicjatywę i pamięć o najmłodszych
Nowy grobowiec na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze
Od blisko dwóch dekad Zielona Góra zapewnia godne miejsce spoczynku dla dzieci zmarłych przed narodzeniem. Dotychczasowy grobowiec, utworzony w 2007 roku na starym cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej, wypełnił się szczątkami najmłodszych mieszkańców. Dzięki wsparciu władz miasta, w tym roku powstał bliźniaczy grobowiec, który został oficjalnie poświęcony podczas uroczystości z udziałem lokalnej społeczności.
Ksiądz Mariusz Łuszczek z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela poprowadził modlitwę oraz poświęcenie nowego miejsca pochówku. Godne pożegnanie dziecka daje spokój, pomaga zamknąć trudną historię, by iść dalej” podkreślił Tomasz Lehman, przewodniczący Stowarzyszenia Twoja Rodzina, które od lat organizuje takie pochówki w mieście.
Zielonogórzanie wspierają inicjatywę i pamięć o najmłodszych
Pochówki odbywają się regularnie, co kwartał, a podczas ostatniej ceremonii do grobu złożono szczątki około 60 dzieci. Wolontariusze Fundacji Tęczowy Kocyk przygotowują specjalne beciki i kocyki, w które owinięte są trumienki ze szczątkami. Rodzice mają możliwość uczestniczenia w pogrzebie zbiorowym oraz późniejszej mszy świętej w hospicjum przy parafii pw. św. Józefa na Zaciszu.
Miasto Zielona Góra zaplanowało w budżecie na 2025 rok środki na budowę nowego grobowca oraz zabezpieczenie dotychczasowego miejsca pamięci. Dodatkowo mieszkańcy wsparli inicjatywę poprzez internetową zbiórkę, przekazując ponad 22 tysiące złotych na odnowienie grobu, postawienie ławek i tablicy informacyjnej oraz zakup lampy solarnej i dwóch rzeźb nagrobnych.
W trakcie uroczystości wiceprezydent Marek Kamiński przypomniał o zasługach nieżyjących już społeczniczek Magdaleny Napierały i Małgorzaty Witkowskiej, które były inicjatorkami powstania tego wyjątkowego miejsca w Zielonej Górze. Być może możliwość pochowania własnego dziecka jest w stanie w jakiś sposób zmniejszyć ich ból” zaznaczył.
Na podstawie: Urząd Miasta
Autor: krystian