Lubuska firma wspiera podbój kosmosu – SECO/WARWICK rozwiązania dla przemysłu kosmicznego

W momencie, gdy oczy całego kraju zwrócone są ku niebu, śledząc misję pierwszego od dekad Polaka w kosmosie, warto przypomnieć, że również polska myśl technologiczna odgrywa istotną rolę w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Grupa SECO/WARWICK, której serce bije w Świebodzinie to światowy lider w dziedzinie technologii obróbki cieplnej i metalurgii próżniowej, dostarcza rozwiązania, które są fundamentem dla produkcji komponentów wykorzystywanych w misjach kosmicznych.
W szczególności chodzi o technologie przetapiania i rafinacji stopów tytanu, które są kluczowe w produkcji elementów rakiet, satelitów i statków kosmicznych. SECO/WARWICK dostarczyło innowacyjne piece łukowe VAR oraz piece plazmowe PAM, umożliwiające przetapianie tytanu w warunkach próżniowych do europejskiego zakładu EcoTitanium. To właśnie te urządzenia pozwalają na uzyskanie materiałów o najwyższej czystości i jednorodności – niezbędnych w ekstremalnych warunkach kosmosu.
„Przede wszystkich chciałabym pogratulować Sławoszowi Uznańskiemu - Wiśniewskiemu tej zakończonej sukcesem misji. SECO/WARWICK razem z innymi polskimi firmami zaangażowanymi w branżę kosmiczną jest dumne z tego co wydarzyło się w ostatnich tygodniach. Parafrazując klasyka, to mały krok człowieka z Polski, ale wielki krok dla polskiego przemysłu” – powiedział Sławomir Woźniak, CEO Grupy SECO/WARWICK.
SECO/WARWICK ma swój udział w jednym z najbardziej ambitnych projektów naukowych XXI wieku – ITER, międzynarodowym reaktorze termojądrowym. Firma współpracowała z amerykańskim koncernem General Atomics przy produkcji największego na świecie magnesu nadprzewodzącego – Central Solenoid – który będzie sercem reaktora. Technologia ta, choć związana z energetyką, ma bezpośrednie przełożenie na rozwój systemów napędowych i energetycznych przyszłych misji kosmicznych.
Międzynarodowy projekt badawczy ITER jest porównywany, w zakresie swojej skali, z budową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Montaż wielkiego badawczego reaktora termojądrowego, który ma umożliwić m.in. podtrzymanie reakcji fuzyjnej w znacznie dłuższym czasie niż dotychczas znane generatory, rozpoczął się w połowie ubiegłego roku.
Kosmos otwarty na polską technologię
Grupa SECO/WARWICK od lat wspiera gigantów przemysłu lotniczego i kosmicznego. Trzy lata temu dla chińskiego przedsiębiorstwa aeronautycznego notowanego na giełdowym parkiecie w Shenzen dostarczyła poziomy piec próżniowy SECO/WARWICK. Urządzenie jest wykorzystywane przy produkcji wysokospecjalistycznych części odlewniczych wykorzystywanych w branży lotniczej i kosmicznej.
„W lotnictwie i branży kosmicznej są bardzo rygorystyczne wymagania. Normy jakościowe, które muszą spełniać części wykorzystywane np. w statkach powietrznych poruszających się po orbicie są ekstremalne. Nasze piece, wykonywane według polskiej myśli technologicznej gwarantują taką jakość. Stąd dość duża obecność SECO/WARWICK w tym sektorze. Oczywiście nie o wszystkich projektach możemy mówić publicznie, ale niezmiennie cieszymy się, że SECO/WARWICK dokłada polską cegiełkę do podboju kosmosu” – skomentowała Katarzyna Sawka, Wiceprezes Marketingu Grupy SECO/WARWICK.
W innym projekcie SECO/WARWICK dostarczyło próżniowy pionowy piec retortowy dla niemieckiego Instytutu Technologicznego Karlsruhe, **który służy do wyżarzania w wysokiej próżni elementów konstrukcyjnych żyrotronów.
Instytut zajmuje się realizacją badań i pomiarów na prototypach żyrotronów. Żyrotrony to urządzenia wykorzystywane w procesach fuzji jądrowej do podgrzewania plazmy. Instytut Technologii w Karlsruhe m.in. rozwija technologię żyrotronów w kooperacji z przemysłem europejskim, a także prowadził badania żyrotronów dla narodowych i międzynarodowych projektów badawczych (np. ITER).
„Nasze technologie są obecne wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność, precyzja i bezpieczeństwo – od przemysłu lotniczego po kosmiczny. Cieszymy się, że polska inżynieria wspiera globalne ambicje eksploracji kosmosu” – mówi S. Woźniak.
W kontekście historycznego lotu Polaka w kosmos, warto podkreślić, że polska technologia już dziś jest obecna w przestrzeni kosmicznej – nie w kabinie statku, ale w jego strukturze, silnikach i systemach podtrzymywania życia. To dowód na to, że Polska nie tylko patrzy w gwiazdy, ale aktywnie uczestniczy w ich zdobywaniu.
Autor: Artykuł sponsorowany