Jeżeli zrezygnujemy z brodzika, uzyskami większą swobodę oraz wygodę w zagospodarowaniu przestrzeni w naszej łazience. Daje nam to nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni prysznicowej. Aktualnie dużą wagę przykłada się w końcu też do estetycznych kwestii wyglądu łazienki. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Niezwykle dokładnej izolacji oraz wydajnych wpustach łazienkowych: punktowych bądź też linowych.

W większości przypadków wpustów łazienkowych w kabinach nie posiadających brodzika, to odpływy punktowe lub liniowe, które nadają się do podłogowej zabudowy. Jeżeli zależy nam jednak na gładkiej posadzce pod stopami, bez problemu znajdziemy także modele, które pozwalają na montaż w pionowej płaszczyźnie. Świetnie nadają się do takich kabin prysznicowych, gdzie przynajmniej jedną ich ścianą jest ściana łazienki.

Wpusty łazienkowe punktowe

Odpływy nazywane punktowymi najczęściej składają się z części odpływowej zakrytej rusztem oraz korpusu. W środku, znaleźć można specjalny osadnik zanieczyszczeń oraz zamknięcie syfonowe. Zamknięcia uznawane za standardowe najczęściej mają około pięćdziesięciu milimetrów. Czasami stosuje się też zamknięcia od trzydziestu milimetrów.

Zdarza się, że wpusty łazienkowe posiadają też:

  • ramy nośne – są to elementy montażowe, na których bezpośrednio opiera się ruszt. Są one związane konstrukcyjnie z posadzką
  • nasadki – są to tzw. elementy dystansowe, które pozwalają dopasować poziom posadzki w łazience oraz odpływu wody
  • kołnierze – najczęściej górny oraz dolny.

Kratki stosowane we wpustach łazienkowych, tworzy się z szlifowanej, polerowanej bądź też satynowej stali nierdzewnej, albo po prostu z żeliwa lub tworzywa sztucznego. Czasami też pokrywa je farba antykorozyjna. Najczęściej przebierają kwadratowe kształty, relatywnie rzadko okrągłe. Mimo jednoznacznej nazwy, nie zawsze mają jednak postać kratki. Jeżeli stosujemy odpływ punktowy, warto umieścić go w centralnym miejscu podłoża w kabinie prysznicowej. Bardzo ważny jest równomierny spadek podłogi w kierunku tego odpływu. Miejsce montażu może wpływać na sposób ułożenia posadzki i jej wzór.

linowe oraz punktowe wpusty łazienkowe

Wpusty łazienkowe liniowe

Jeżeli chodzi o odpływ liniowy – jego elementy są bardzo podobne jak w przypadku punktowego. Zawiera korpus, który nazywa się często korytkiem (z uwagi na jego kształt), syfon oraz osadnik. Wielkość korytek waha się między czterdziestoma, a stu dwudziestoma centymetrami długości, między czterema, a ośmioma centymetrami szerokości, a wysokość to około dwa centymetry. Elementy można wydłużać albo też przycinać, aby dostosować je odpowiednio do warunków jakie posiadamy.

Istotny jest fakt, że powierzchnia wewnątrz korytek powinna mieć ukształtowany spadek dokładnie w kierunku naszego odpływu. Od 65 do 160 mm – tyle zazwyczaj wynosi wysokość odpływów syfonów.

Ruszt – czyli kratka, przykrywa korytka od góry. Prawie wszystkie dostępne w sklepach ruszty są wykonane z polerowanej lub też satynowanej stali nierdzewnej. Podobnie jak w wypadku wpustów łazienkowych punktowych, kratka może posiadać specjalne otwory, pokrywę lub też ramką, w której umieścić można płytkę terakoty bądź podłogową okładzinę. Nie ma znaczenia gdzie zamontujemy odpływy liniowe proste, mogą one znaleźć się w dowolnym miejscu podłoża naszej kabiny prysznicowej. Najczęściej jednak montuje się je blisko ściany lub też na styku między łazienką, a kabiną prysznicową.