Wykańczając surowe pomieszczenie nie można zapominać o tak ważnym elemencie jakim jest parapet. Stanowi on nie tylko istotny składnik wnęki okiennej, ale spełnia również kilka bardzo istotnych zadań, z których możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Jeśli chodzi o parapety, Warszawa pełna jest sklepów budowlanych, w których wybierzemy parapety wewnętrzne i zewnętrzne przystosowane do specyfiki naszego wnętrza lub elewacji domu.

Parapety do Twojego domu

Parapet wewnętrzny

Dobre parametry techniczne parapetu determinują jego przydatność. Parapet, oprócz podtrzymywania konstrukcji okiennej, jest odpowiedzialny za ukierunkowanie napływu ciepłego powietrza pochodzącego od kaloryfera. W większości mieszkań i domów prywatnych grzejniki umiejscowione są właśnie pod oknem, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie parapetu. Dlatego materiał, z którego produkowane są parapety wewnętrzne powinny być wysoce odporne na działanie wysokiej temperatury. Ponadto parapet powinien być wyprofilowany w taki sposób, aby skierować nagrzane przez kaloryfer powietrze w stronę wnętrza mieszkania.

Parapet powinien być również odporny na wodę i wilgoć, gdyż w wielu przypadkach intensywnie padający deszcz może przedostać się do środka naszego domu. Wielu specjalistów uważa, że wyboru parapetu nie należy zostawiać na ostatnią chwilę i ostatecznie zrobić to jeszcze przed etapem tynkowania, ponieważ ważne jest umiejętne przygotowanie powierzchni pod instalację parapetu.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapety wewnętrzne różnią się specyfiką wykonania od parapetów zewnętrznych. Doradcy sklepów budowlanych polecają parapety z aglomarmuru, który swoim wyglądem i fakturą bardzo przypomina naturalny kamień, natomiast jest o wiele lżejszy i dostępny w bardzo przystępnej cenie. Aglomarmur jest odporny na wysokie temperatury, dlatego bez problemu może być montowany w pobliżu grzejnika.

Podobne właściwości posiadają parapety laminowane MDF, które są produktami naśladującymi wygląd drewna. W odróżnieniu od naturalnego surowca, mieszanka sprasowanych włókien drzewnych ze związkami organicznymi nie posiada żadnych sęków czy nierówności, które mogą powodować różnego rodzaju skaleczenia. Struktura parapetów laminowanych MDF jest jednolita oraz wysoce odporna na działanie wody.

Polecanym rodzajem parapetów wewnętrznych są również parapety granitowe, które równie dobrze sprawdzą się na zewnątrz budynków. Są one nad wyraz wytrzymałe, a także odporne na ciężkie zabrudzenia, które nie wnikają w jego strukturę. Mycie takiego parapetu jest niezwykle łatwe i szybkie, dlatego świetnie nadają się jako wykończenie wnęk okiennych w kuchni.

Popularnym rodzajem parapetów wewnętrznych są te wykonane z plastiku (PVC), które wyróżniają się na tle pozostałych materiałów nowoczesnym wzornictwem i bardzo dobrą ceną. Nie oznacza to jednak, że nie są wytrzymałe. Parapety plastikowe posiadają dobre parametry techniczne, lecz nie jest to rozwiązanie długoterminowe.

Montaż parapetów wewnętrznych

Zainstalowanie parapetu wymaga niezwykłej precyzji i staranności. Należy odpowiednio przygotować wnękę okienną, w której będziemy mocować parapet. Jeżeli wnęka jest odrobinę za mała, możemy delikatnie skuć nieco muru. Jeśli mamy odwrotny problem, szczelinę możemy zamaskować powszechnie dostępną zaprawą cementową. Następnie należy położyć warstwę kleju montażowego, który pasuje do każdego rodzaju parapetu wewnętrznego z wyjątkiem parapetu kamiennego. Teraz pozostaje jedynie przymocować parapet i wypoziomować jego płaszczyznę.