W ostatnim czasie bardzo popularny stał się temat związany z panelami fotowoltaicznymi. Wiele osób zastanawia się nad ich montażem. Najpopularniejsze regiony to fotowoltaika Gdańsk, województwo pomorskie oraz oczywiście największe miasta Polski. Energia pozyskiwana ze słońca pozwala na zasilanie wszelkich urządzeń, które są wykorzystywane w danym gospodarstwie domowym. Jednak czy naprawdę warto posiadać własną elektrownie i czy jest to rozwiązanie opłacalne?

Jak działają panele fotowoltaiczne? 

Ogniwa fotowolitaiczne, które zazwyczaj montuje się na dachu składają się z pojedynczych paneli, które pobierają energię z promieni słonecznych i zmieniają ją na energię elektryczną. Liczba ogniw, które są wykorzystywane w danej instalacji zależy od potrzeb konkretnego domu. Ogniwa są ze sobą połączone i montuje się je na specjalnej konstrukcji nośnej lub na ramie. 

Panele pokryte są krzemem, który pochłania promienie słoneczne i wybija elektrony zmuszając je do ruchu. Dzięki użyciu odpowiednich złącz i urządzeń można utworzyć obwód elektryczny, który pozwala na połączenie elektronów z siecią. 

Czy panele fotowoltaiczne działają jedynie w dni słoneczne?

Wiele osób uważa, że panele fotowoltaiczne działają jedynie w bardzo słoneczne dni i nie opłaca się ich montować w Polsce, gdzie nasłonecznienie wcale nie jest takie duże. Nie jest to prawdą! Panele najnowszej generacji gromadzą energię od rana do zachodu słońca, zarówno w słoneczne jak i pochmurne dni. Co prawda, kiedy na niebie jest dużo chmur panele produkują mniej energii, jednak ostateczny bilans się równoważ i pozwala na zasilenie wszelkich urządzeń, które pracują w danym gospodarstwie domowym. Nadmiar energii jest kumulowany i wykorzystywany w odpowiednim czasie. 

Dlaczego warto się zdecydować na zamontowanie paneli fotowoltaicznych?

Korzyści z zastosowania paneli fotowoltaicznych są bardzo duże. Przede wszystkim instalacje są bezawaryjne, niezawodne i bardzo bezpieczne. Jest to także rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska. Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe! Panele fotowoltaiczne pozwalają na uniezależnienie się od cen energii, które wciąż rosną. Co więcej, sprzedaż nadwyżki prądu to także dobra okazja do zyskania dodatkowego dochodu. Warto zaznaczyć, że taka instalacja może być też bardzo przydatna tam, gdzie trudno jest dostarczyć prąd. Wbrew pozorom na terenie całego kraju można znaleźć wiele miejsc, które charakteryzują się utrudnionym dostępem do elektryczności. 

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Wiele osób myli ze sobą te dwa produkty. Dlatego warto wyjaśnić, że kolektory słoneczne są wykorzystywane głównie do tego, aby podgrzać wodę. Z kolei fotowoltaika wytwarza prąd potrzebny do funkcjonowania wszelkich urządzeń, które działają w domu.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Jak najbardziej! Jak już wspomniano wcześniej panele fotowoltaiczne pozwalają na uniezależnienie się do rosnących cen prądu. Ponadto, dzięki rządowym programom zakup i montaż samych paneli jest o wiele tańszy! Dlatego warto skorzystać z okazji i zainwestować we własną elektronie.

Fotowoltaika - co warto wiedzieć?