Policja Zielona Góra: Czy jesteś bezpieczny w Internecie?

2 min czytania

Zielonogórscy policjanci od wielu lat podczas swoich działań profilaktycznych rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie w Internecie. Dzisiaj zachęcamy wszystkich do sprawdzenia Czy jestem bezpieczny w Internecie?” - w specjalnym quizie przygotowanym przez policjantów KWP w Gorzowie Wlkp.

Od wielu już lat podczas zajęć profilaktycznych z uczniami szkół zielonogórscy policjanci poruszają tematykę bezpieczeństwa w Internecie i zjawiska cyberprzemocy. Przemoc rówieśnicza ma bowiem swoją cyber twarz” i wykorzystywane są do niej urządzenia cyfrowe i media społecznościowe niestety wraz z rozwojem tych technologii cyberprzemoc jest coraz bardziej powszechna wśród dzieci i młodzieży.

Policjanci chcą pokazać również dorosłym rodzicom i pedagogom czym jest to zjawisko i dlaczego wspólnie musimy pracować nad jego ograniczaniem. Nie możemy teraz spotykać się z dziećmi i młodzieżą dlatego policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. postanowili w inny sposób dotrzeć z profilaktycznym przekazem.

W sieci dostępny jest specjalny QUIZ

Czy jesteś bezpieczny w Internecie?

” do którego rozwiązania zachęcamy wszystkich i dzieci i dorosłych.

Dlaczego to zjawisko jest tak niebezpieczne? Internet, telefonia komórkowa i nowe technologie są już dostępne dla każdego. Zwłaszcza młodzi ludzie chętnie przenoszą tam swoją aktywność i relacje z rówieśnikami. Ale jeszcze bardziej niebezpieczna jest szybkość rozpowszechniania tych informacji w sieci, ich szeroki zasięg oraz nieodwracalność i trwałość zdjęcie, komentarz czy film raz wrzucony do sieci pozostanie tam na zawsze…

Dla przypomnienia czym jest cyberprzemoc:

● nękanie z wykorzystaniem mediów społecznościowych;

● nagrywanie filmów kamerą w telefonie i umieszczane ich w sieci i na portalach społecznościowych;

● włamania na blog, stronę internetową, konto na portalu społecznościowym i zamieszczanie tam ośmieszających i upokarzających treści;

● groźby przy użyciu komunikatorów;

● rozsyłanie do dużej grupy znajomych ośmieszających informacji o nękanej osobie (takie łańcuszki docierają w krótkim czasie nawet do kilkuset osób);

● ośmieszanie, obrażanie na czatach, forach internetowych lub przy użyciu specjalnie tworzonych stron internetowych;

● rozsyłanie e-maili z upokarzającymi informacjami, zdjęciami czy filmami;

● wysyłanie smsów z groźbami.

Policjanci przypominają również, że takie zachowania są zabronione przez prawo. Sprawcy mogą odpowiadać za wykroczenie lub przestępstwo. Jeżeli sprawcą jest osoba nieletnia popełnia czyn karalny sprawa trafia wtedy do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego.

Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze,

zgora.lubuska.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/33676,Czy-jestes-bezpieczny-w-Internecie.html

Autor: krystian